Wczesne średniowiecze - do XI wieku





Bielska DruŻyna Najemna "Svantevit"
        http://svantevit.eu/




Bielska Drużyna Najemna "Svantevit" to grupa zrzeszająca pasjonatów wczesnośredniowiecznej historii Europy. Początki naszej Drużyny sięgają roku 2002 kiedy to w głowach kilku osób powstała myśl o przekształceniu swoich zainteresowań historycznych w działalność rekonstrukcyjną.

Od tego czasu uczestniczymy w największych festiwalach historycznych oraz organizujemy liczne pokazy mające na celu zaprezentowanie ówczesnego życia oraz zwiększenie świadomości i wiedzy historycznej. Jesteśmy jedną z
najliczniejszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce. W naszych szeregach jest ponad 20 wojowników oraz rzemieślnicy, których wyroby są znane i cenione wśród innych Drużyn.

W 2011 roku drużyna postanowiła nieco zmienić swą nazwę. Wcześniej znani jako Bielska Drużyna Najemna teraz zwiemy się Bielska Drużyna Najemna SVANTEVIT.


Bractwo Historyczne Winland


Legenda o powstaniu Bractwa Winland - Mulbrug jest osadą rybacką położoną na dnie wyschniętego jeziora w Marklandzie. Nie wiąże się z tą osadą żadne z większych wydarzeń historycznych. Miejscowość tą nie przecinał żaden ze szlaków kupieckich. Mimo iż lud z Mulbrugu ciężko pracuje, żyje w nędzy i ubóstwie. Częste epidemie i głód są przyczyną organizowania wypraw żeglarskich do innych lądów. Dzięki temu został odkryty Winland. Każdy mieszkaniec ma wyssane wraz z mlekiem matki zamiłowanie do żeglowania. Najzdolniejsi z tej osady oprócz połowu ryb trudnią się szkutnictwem, budując wspaniałe drakary. Ulubioną rozrywką tubylców są pojedynki, picie piwa i piękne kobiety. Na częstych tingach dochodzi do zaciekłych bijatyk, w czasie których przelewana jest krew i dzbany piwa. Wszyscy mieszkańcy Mulbrugu są ludźmi wolnymi. (Post - Thorolf Wygnaniec - 1997 r.n.e.)


Bractwo Jarowici


Bractwo JAROWICI jest organizacją zrzeszającą pasjonatów wczesnośredniowiecznej kultury słowiańskiej. Odtwarzamy Słowian, czyli wojów, rzemieślników i kupców z okresu czasów przedchrześcijańskich ( IX-XI wiek). Naszym celem jest jak najwierniejsze odtworzenie tamtej epoki. 
Nasze stroje, rzemiosło, biżuteria są replikami wyrobów wykonywanych w tym okresie. Powstały one dzięki wykorzystywaniu dostępnych źródeł archeologicznych i historycznych Odtwarzanie walk odbywa się przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej m. in. miecze, topory, włócznie, topory jedno i dwu ręczne.
Robimy wszystko, aby poziom autentyczności naszego działania był jak najwyższy, w tym celu współpracujemy z drużynami z całej Polski. Wspólnie bawimy się na festiwalach i zlotach, współdziałamy w wielu imprezach historyczno - archeologicznych na terenie kraju.
Drużyna powstała w sierpniu 2010 r , obecnie w 2012 r. z przyczyn różnych na fundamentach “Drużyny Rekonstrukcji Historycznych Jarowici” powstało „Bractwo Jarowici” z inicjatywy ludzi, których połączyła wspólna pasja.
Z sezonu na sezon staramy się podnosić swój poziom odtwórstwa, dzięki czemu stajemy się coraz lepsi w swoim fachu.

Bractwo Lugiów



Tym razem mam opowiedzieć co spowodowało że zainteresowaliśmy się historią i założyliśmy Drużynę Lugiów. Sprawa dość trudna, bo nie wiem jak daleko w przeszłość mogę się cofnąć. Wierzę że każdy w momencie urodzin ma już wytyczoną drogę swojego życia że jego los jest ustalony i już wtedy wiadomo kim będzie. Postaram się opowiedzieć o tych najistotniejszych momentach w naszym życiu, które bezpośrednio wpłynęły na nasze zainteresowanie historią Europy. Myślę że oprócz losu u zarania naszej pasji znajdowały się nieliczne filmy t.j. "Krzyżacy" czy fenomenalny serial pełen magii i pięknej muzyki Clannadu, "Robin Hood". Jednak krokiem milowym stały się książki Roberta E. Howarda z serii "Conan". To bohater tych książek zwrócił nam uwagę na dawne czasy i ich ideały. Proste zasady moralne i kodeks honorowy według którego żył Conan, urzekły zarówno mnie jak i pozostałą dwójkę. Czytając coraz więcej, coraz bardziej identyfikowaliśmy się z głównym bohaterem. Przyszedł czas kiedy zaczeliśmy się zastanawiać jak było naprawdę, kto żył i co działo się w starożytnej Europie. Rozpoczą się czas buszowania w bibliotece miejskiej i księgarniach. Z natłoku wiadomości wyłaniał się świat nie wiele gorszy od baśniowych krain z książek Howarda. Świat prawdziwych wojowników, bitew, bogów i ludów. Kolejną lekturą która pchała nas do poszukiwania wiedzy okazał się Cykl Piastowski Karola Bunscha. I tak jak Conan zwrócił naszą uwagę na wojowników, tak Bunsch pchnął nas w kierunku naszej własnej historii. Historii, która jest równie wspaniała co świat Conana, a na dodatek jest prawdziwa. Pochłaniając coraz większe ilości książek, powoli ukazał się obraz dawnej Europy. Odnaleźliśmy potężnych Celtów z ich religią i wspaniałą sztuką, która na stałe opanowała umysł Tomira, dzięki czemu tworzy on coraz piękniejsze wzory pełne religijnych i mitologicznych aspektów świata, tego władającego w IV w. p. n. e. niemal całą Europą ludu. Odkryliśmy wojowników germańskich i ich późniejszych przodków Wikingów. Podążaliśmy z tymi walecznymi wyznawcami Odyna przez całą Europe, w ich podbojach i najazdach siejących strach i chaos w IX, X, XI wiecznej Europie. W końcu odkryliśmy Słowian, lud który dał początek naszemu narodowi. Lud potężny, bitny, a zarazem gościnny, miłujący przyrodę i kochający swoich bogów. To wszystko spowodowało że zajeliśmy się odtwarzaniem życia, religii i ideałów z czasów pogańskiej Europy. Jesteśmy drużyną, która ma w swoich szeregach zarówno wojów Mieszka I, jak i wikingów, razem staramy się zarazić jak największą ilość ludzi naszą miłością do wszystkiego co dawne. Ja swoją skromną osobą zwracam uwagę na historie i religie naszych Ojców, by dorastającej w czasach komputera i pogoni za pieniądzem, młodzieży nie umknęły najistotniejsze w życiu człowieka wartości t. j. miłość do bogów, swojej ziemi, świadomości pochodzenia, oraz kodeks moralny czyniący z nas prawdziwych ludzi.


Bractwo Wojowników – KRUKI
        http://kruki.org/

Zdjęcie użytkownika Bractwo Wojowników KRUKI.

Bractwo Wojowników "Kruki" powstało w kwietniu 2000 roku. Zajmujemy się odtwarzaniem historii materialnej Słowiańszczyzny i Skandynawii okresu X wieku.


Bractwo Wojowników – wataha



Bractwo nasze powstało na przełomie 1991/92r. jako bardzo mała grupa zajmująca się odtwarzaniem walki na ostre miecze. Z czasem grupa zmieniała swój charakter odchodząc od wyobrażeń związanych z literaturą fantasy a zbliżając się coraz bardziej do wierności historycznej okresu X - XI w. czyli czasów tworzenia się Polskiej państwowości. Obecnie w oparciu o wiedzę etnologiczną, historyczną i archeologiczną (staramy się być na bieżąco z odkryciami archeologicznymi) nawiązujemy do kultury, zwyczajów walki oraz organizacji tamtych czasów.
Jednak jednym z najważniejszych elementów uczestnictwa a naszej grupie pozostają umiejętności władania wczesnośredniowieczną bronią. Nie tylko mieczem, ale również włócznią, toporem, czekanem, łukiem czy oszczepami. Realne odtworzenie walki i bitew wymagają od nas dużej sprawności fizycznej. Dlatego przez cały rok uczestniczymy w treningach ciągle doskonaląc swoje umiejętności walki.
Organizowaliśmy już wiele imprez o charakterze inscenizacji bitew, przedstawień, jarmarków i festynów. Jest to najważniejszy element propagowania przez nas historii i kultury. Uczestniczymy w wielu imprezach historycznych w kraju i za granicą, dzięki czemu w środowisku ludzi związanych z bractwami jesteśmy dobrze znani.
Z założenia jesteśmy grupą hobbystów, jednak nie boimy się wyzwań komercyjnych i z dużym powodzeniem bierzemy udział w realizacji filmów historycznych (np. "Stara Baśń") oraz współpracujemy z wieloma firmami organizując dla nich prezentacje walk, kultury, rzemiosła, itp. 


Bractwo Ziem Górnej Wisły


Grupa oficjalnie powstała w roku 2006 na terenie podkrakowskiej Skawiny. Zajmuje się rekonstrukcją wieków VIII-XI z zakresu życia codziennego plemion Słowian, Rusinów, Madziarów oraz Skandynawów na ziemiach wiślan. Nasza działalność skupia się na rekonstrukcji rzemieślnictwa, obrzędów, codziennego życia w osadach oraz kwestią militarną.


Bukowe Wzgórze



Staramy się rekonstruować życie rodzinne, zajmujemy się więc kilkoma dziedzinami po trochu - zielarstwem w aspekcie medycznym, religijnym i kulinarnym; magią ludową, tkactwem, szyciem, haftem, łowiectwem, zbieractwem; obróbką metalu, drewna, kości. W naszej grupie nie ma hierarchii wojskowej - tylko rodzinna. Każdą wolną chwilę staramy się spędzać na tworzeniu i pogłębianiu naszej wiedzy wczesnośredniowiecznej, a w wolne dni kierujemy się tam, gdzie coś się dzieje.


DruŻyna Czarny WĄŻ
        http://www.czarnywaz.pl/


Drużyna wojowników i rzemieślników wczesnego średniowiecza "Czarny Wąż" istnieje i działa na Terenie Warszawy od jesieni 2003 roku. Zajmujemy się rekonstrukcją realiów życia w IX-XI wieku na terenie Skandynawii oraz Słowiańszczyzny. Zgłębiamy swoją wiedze na temat interesującej nas epoki poprzez uczestnictwo w projektach archeologii eksperymentalnej i warsztatach dawnych rzemiosł, odbywających się na terenie całego kraju.

DruŻyna Grodów CzerwiŃskich
        http://www.woje.pl/



Grupa nasza funkcjonuje, i ciągle się rozwija, od wiosny 2002 roku. Miejscem założenia naszej grupy jest Chełm. Z biegiem lat, wraz z rozwojem drużyny oraz migracją jej członków, oddziały DGCZ powstały w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Zamościu i Biłgoraju. Formalnie jesteśmy częścią Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – stowarzyszenia skupiającego różne projekty związane z odtwórstwem historycznym. Zajmujemy się szeroko rozumianą rekonstrukcją historyczną, próbujemy odtwarzać kulturę materialną, obyczaje i techniki walki naszych przodków z czasów wczesnego średniowiecza. Szczególnie interesują nas czasy pierwszych historycznych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Nie bez znaczenia są dla nas nasze korzenie i dlatego zajmujemy się głównie odtwórstwem rodzimej, słowiańskiej kultury, jednakże otwarci jesteśmy również na ludzi zainteresowanych innymi państwami i kulturami tego okresu historycznego.
 Jesteśmy grupą apolityczną i areligijną. Skupiamy w swoich szeregach ludzi różnych zawodów, pochodzenia i wykształcenia. Są wśród nas m.in. historycy, archeologowie, informatycy, funkcjonariusze mundurowi, nauczyciele, studenci i uczniowie. Wszystkich nas łączy wspólna pasja i zamiłowanie do historii. Dla wielu jest to również chęć sprawdzenia się w kontaktowej walce z użyciem różnorakiego oręża wczesnośredniowiecznego.

DruŻyna Grodu Horodna


Drużyna Grodu Horodna zajmuje się odtwórstwem kultury materialnej oraz obyczajów wczesnośredniowiecznych Słowian i Skandynawów z okresu X-XIII w. Do grupy należą ludzie będący w różnym wieku. Ludzie różnych zawodów. Część z nas przywiodła do rekonstrukcji ciekawość. Z tego narodziła się pasja i zainteresowanie historią wczesnego średniowiecza.
Grupę stanowią Wojowie, Rzemieślnicy i Cywile (w tym urodziwe Niewiasty).
Działamy od 2008 w Rzeszowie. Treningi odbywają się w Rzeszowie, Krakowie i innych miastach (dla tych, którzy wyjeżdżają na studia).
Drużyna aktywnie działa na terenie Polski, stąd nasz udział w licznych turniejach, inscenizacjach bitew, festiwalach, piknikach archeologicznych, survivalach historycznych, przemarszach.
Organizujemy też lub współorganizujemy wydarzenia o tym charakterze.
Współpracujemy ze skansenami, muzeami, szkołami, uczelniami i ośrodkami kultury. Jesteśmy gośćmi imprez historycznych w Europie.
Doskonalący się we władaniu różnoraką bronią Wojowie, zajmują w grupowych czy indywidualnych turniejach walk, wysokie miejsca. Rzemieślnicy prezentują wysoki poziom rzemiosła i wiedzy na temat rzemiosł dawnych. Białogłowy z naszej drużyny tworzą grupę śpiewającą dawne pieśni, w nowych aranżacjach. Wypatrują oczy za osobami, które chciałyby muzykować w zespole, dołączyć do grupy.


DruŻyna Grodu Przecław



Drużyna Grodu Przecław zajmuje się odtwórstwem obyczajów oraz kultury materialnej z czasów wczesnego średniowiecza czyli ok. X-XI w.
Interesujemy się rekonstrukcją wczesnośredniowieczna, głownie sztuką wojenną ale również rzemiosłem i życiem codziennym słowian w tym odtwarzaniem wyglądu obozu. Dążymy do wybudowania własnego grodu, który będzie owocem naszych zainteresowań i pasji.
Oferujemy organizację pokazów historycznych dla miast, gmin, instytucji, firm i osób prywatnych jak i również szkół.


DruŻyna Grodu trzygłowa
        http://www.tryglaw.org/



"Drużyna Grodu Trzygłowa" jest stowarzyszeniem zajmującym się zgłębianiem i popularyzowaniem kultury Słowian wczesnego średniowiecza. Realizuje to poprzez tzw. "odtwórstwo historyczne" czyli działanie zmierzające do odtworzenia wybranych dziedzin dawnej kultury zarówno w wymiarze materialnym jak duchowym i społecznym.
Nazwa "Drużyna Grodu Trzygłowa" oznacza, iż wiążemy swoją działalność z konkretnym miejscem - grodem szczecińskim. Swoje wzorce i natchnienie czerpiemy z kół koncentrycznych, pierwszym z nich jest sam Szczecin i całe Pomorze Zachodnie wraz ze szczególnym w naszych sercach miejscem Wolinem. Drugim kołem jest powstająca w połowie X wieku Polska, jako rozszerzające się od 100 lat władanie dynastii Piastów nad najbliższymi szczepami słowiańskimi. Najszerszym z kół jest cała Słowiańszczyzna, z której kulturą czujemy się związani, zarówno w odniesieniu do zachodniej, wschodniej, jak i południowej jej części.

Jesteśmy formacją drużynną, co oznacza, iż stanowimy oddział wojskowy, będący zaczątkiem przyszłej armii państwowej. Z jednej więc strony uczestnictwo w drużynie jest służbą, ale z drugiej - jak sama nazwa wskazuje jesteśmy dla siebie drugami, a więc przyjaciółmi połączonymi więzami broni i walki. Na czele drużyny stoi wojewoda, który jest politycznym przywódcą Grodu Trzygłowa, oraz najwyższym strażnikiem praw i dawnego kultu. Drużynnicy winni są wojewodzie wierność i posłuszeństwo w sprawach wojskowych oraz tych należących do wspólnych spraw mieszkańców Grodu. Można więc rzec, że nasza drużyna jest wypadkową "zakonu" militarnego, zawodowej armii państwowej i półprywatnej przybocznej grupy zbrojnej skupionej wokół przywódcy.

DruŻyna grodu Warownia Jomsborg



Drużyna grodu Warownia Jomsborg  jest bractwem odwołującym się do tradycji Jomsborczyków - Jomswikingów, którzy 1000 lat temu służyli królowi Bolesławowi Chrobremu, jako najemni woje. Była to mieszana, Skandynawsko – Słowiańska drużyna, która zasłynęła z dzielności w boju na całym Bałtyku i na Wyspach Brytyjskich.
 Jomsborczycy byli znani jako niezwykle dzielni wojownicy, ale zarazem wielcy zbóje, w szeregach których szukali schronienia wszelkiego rodzaju zabijacy, często ścigani prawem w rodzinnych stronach za rozbój i gwałty. Staramy się odtwarzać tamtą, wczesnośredniowieczną rzeczywistość, a ponieważ żyjemy już w XXI wieku, mamy w pamięci słowa z filmu Monthy Python „Eryk Wiking”. Stary ojciec pouczał Eryka: „pamiętaj synu – najpierw rabuj, potem gwałć, a na końcu spal, nigdy na odwrót”.Drużyna istnieje od 1999 roku, a jej siedzibą jest Warownia Jomsborg. Obecnie znajduje się w Warszawie, na Żoliborzu, 600 m od Centrum Olimpijskiego.
Drużynnicy pochodzą z Warszawy i okolic Warszawy, ale mamy też kilku drużynników ze Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.
Jednym z naszych głównych celów jest propagowanie historii Polski i momentów zwycięskich w historii oręża polskiego.W sprawach drużynnych, na pierwszym miejscu stawiamy kwestię wyszkolenia bojowego, oraz lojalności wobec dowódcy i pozostałych drużynników.Pozostałe wymagania to historyczność stroju, godne zachowanie i akceptacja przez pozostałych członków drużyny.Polityka i religia to sprawy prywatne, o których się w drużynie nie mówi. Wszelka agitacja tego typu jest zabroniona, pod karą usunięcia z drużyny.


DruŻyna Hjort
Link: https://www.facebook.com/WDHJORT/



Jesteśmy grupą ludzi odtwarzających wczesne średniowiecze, pochodzimy z Krakowa i choć bardziej znani jesteśmy jako późne Krakowskie Bractwo Grodzkie to nie można było pominąć naszej frakcji wczesnej.



DruŻyna kupiecko-najemna Almogavar
        https://dzikibez.pl/



Drużyna kupiecko-najemna Almogavar jest grupą miłośników historii, a szczególnie okresu wczesnego średniowiecza. Zajmujemy się odtwarzaniem kultury materialnej ludów zasiedlających północną i środkowo-wschodnią Europę w okresie IX-XI wieku.

DruŻyna LĘdziaŃskich WiciĘdzy "Watra"


Witajże Gościu w grodzie sanockim!!! Posadnik nasz śle po Ciebie, abyś z nim wychylił miodu puchar za pomyślność drużyny. Wejdźże więc w progi nasze, historii posłuchaj, które latopisiarz żmudnie na pergaminie spisał. Będzie o mężach dzielnych, i o łupach ogromnych, i o dziewkach jak róże cudnych. Będzie o bitwach i o potyczkach, o pojedynkach i najazdach zbójeckich. Będzie o czynach chwalebnych, ale i zdradach podłych. A jeśli opowieści nasze zdały ci się, snadź znaczy to, żeś już gotów dołączyć do naszej drużyny. Bo czasy to ciężkie i każdy miecz ostry, a i łuk ze strzałami na wagę złota są. A jeśliś niewiastą, czy młodym otrokiem to nie martw się, i dla Ciebie zajęcie na grodzie się znajdzie, a przyszłość wielką okazać się może.


DruŻyna Najemna Dziki Bez
        https://dzikibez.pl/



Jesteśmy grupą pasjonatów interesującą się kulturą naszych przodków, a konkretniej okresem Wczesnego Średniowiecza i ówczesnym życiem Słowian i Wikingów. Działamy na ziemiach Mazowsza - w Warszawie i okolicach. Nasz główny cel, to dobra zabawa w trakcie realizowania naszej pasji. Nie skupiamy się na jednej konkretnej rzeczy i nie ma u nas przymusu do zajmowania się wszystkim lub jakąś konkretną dziedziną. Każdy sam decyduje, czy chce się zając rzemiosłem, walką czy czymś innym. To, co nas przede wszystkim pasjonuje, to wspólne spędzanie czasu na łonie natury ze sobą i z przyjaciółmi rozrzuconymi po całej Polsce, dla których, tak samo jak dla nas, rekonstrukcja jest sposobem na życie.

DruŻyna Najemna Rujewit
        http://rujewit.pl/



Nieprzyjaciół serca pełne trwogi są, kiedy tylko posłyszą oni nazwę Drużyna Najemna Rujewit. Wnet przed ich licem pojawia się ostry miecz, krwią zbroczony topór oraz brązowo-żółta tarcza. Pod tymi bowiem barwami walczyć oraz wędrować nam przychodzi. W szeregach naszych są przedstawiciele ludów zamieszkujących mroźną północ, którym największy sztorm niestraszny. Tajemniczy przybysze ze wschodu, w sztuce jeździeckiej biegli. Wreszcie, rdzenni mieszkańcy dziedziny mieszkowej i bolesławowej, chcący zakosztować doli najemnika. Wiedz zatem Wędrowcze, że i dla Ciebie miejsce w tej zacnej Drużynie się znajdzie.

DruŻyna Najemna Sfora
Link: https://www.facebook.com/DruzynaNajemnaSfora/


Drużyna Najemna Sfora powstała w listopadzie 2012r.
Drużyna z Wągrowca


DruŻyna Najemna Swarga



Nazwę i barwy Swargi przybraliśmy w kwietniu 2012 roku. Mimo naszej krótkiej historii, większość z nas miała już przyjemność działać w ruchu odtwórczym od dłuższego czasu. Łączy nas  pasja do historii i archeologii Europy, scala zaś silna więź, pogłębiana przez każdy kolejny wyjazd, każdą inicjatywę, każdą imprezę historyczną. Naszym celem jest propagowanie kultury epoki wczesnego średniowiecza, przybliżania ludziom jej wspaniałości, dokonań materialnych, jak i duchowych.
Działalność nasza nie przejawia się jedynie w samym odtwórstwie. Chętnie współpracujemy z wszelkimi instytucjami zajmującymi się krzewieniem wiedzy o historii, z muzeami, ze szkołami, z uczelniami. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzeba, gdzie ludzie są rządni wiedzy.
Kojarzymy się wszystkim zawsze z tym, co najlepsze w odtwórstwie: profesjonalizmem, honorem, odpowiedzialnością oraz wielkim i mocnym sercem.  

DruŻyna Piołun


Jesteśmy drużyną odtwórstwa wczesnego średniowiecza, zrzeszającą zarówno odtwórców 
Słowian jak i wikingów. Nasza przygoda z historią dla większości drużyny rozpoczęła się ok 2003 roku. W początkowych latach działaliśmy pod nazwą Klan Wiercha,następnie Ród Bożyca, z których to wywodzi się starszyzna oraz Jarl naszej obecnej drużyny. W roku 2014 zostaliśmy wcieleni do Sojuszu Ilfing. Odtwórstwo jest dla nas pasja, oraz sposobem na aktywne i konstruktywne spędzanie wolnego czasu. W naszych szeregach posiadamy zarówno wojowników jak i nie obce jest nam wszelakie rzemiosło .

DruŻyna Południe


Drużyna Południe to grupa rekonstrukcji historycznej, której członkowie zajmują się badaniem i odtwarzaniem wybranych elementów kultury materialnej wczesnego średniowiecza (IX-XI wiek) z terenów Słowiańszczyzny i Skandynawii. Ćwiczymy się w sztuce wojennej epoki i próbujemy swoich sił we właściwych dla niej rzemiosłach – od ceramiki i kowalstwa, przez tkactwo i barwierstwo, po malarstwo temperowe i kaligrafię. Choć bazą naszych działań jest Żywiec, regularnie bierzemy udział w festiwalach i imprezach historycznych w różnych częściach Polski. Organizujemy też pokazy i warsztaty na których dzielimy się swoją pasją i zdobytą dzięki niej wiedzą. W 2012 roku braliśmy udział, jako statyści, w kręceniu czesko-słowackiej superprodukcji „Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů.

DruŻyna Ulfhoednar



Drużyna Ulfhoednar, nazwana na cześć nordyckich wojowników odzianych w wilcze skóry, jest grupą pasjonatów rekonstruującą mieszkańców dawnego grodu, który leżał nad Morzem Bałtyckim w miejscu dzisiejszego miasta Sopot. Drużyna rekonstruuje kulturę materialną, wojskowość i zwyczaje Wikingów oraz Słowian zamieszkujących niegdyś wybrzeża Bałtyku.

DruŻyna Wczesno Średniowieczna Grom
        http://dwgrom.pl/pl/



Początkowo pod nazwą „Drużyna Wczesnośredniowieczna Synowie Gromu” a obecnie „Drużyna Wczesnośredniowieczna Grom” działamy od 2002 roku. Od początku jesteśmy związani z miastem Świętochłowice, gdzie drużyna stawiała swoje pierwsze kroki, tutaj też zrodził się pomysł założenia drużyny. Przez lata funkcjonowania staliśmy się częścią wielu krajowych ale również zagranicznych imprez. Wraz z zaprzyjaźnionymi drużynami z południa Polski tworzymy „Sojusz Plemion Południa”. Dzięki czemu, razem jesteśmy liczącą się w boju siłą, zaś w obozowisku tworzymy niepowtarzalny klimat i średniowieczną atmosferę . Strój, ozdoby, wszelkie przedmioty związane z życiem codziennym oraz uzbrojenie są wiernymi rekonstrukcjami opartymi na wykopaliskach archeologicznych , rycinach i źródłach historycznych z okresu obejmującego VIII do XI wiek. Obecnie Nasza drużyna liczy około 20 osób. Cały wysiłek służy lepszemu poznaniu interesujących Nas kultur, by najwierniej ukazać jak tysiąc lat temu wyglądali i żyli nasi przodkowie.

DruŻyna Wczesno Średniowieczna WytĘdze
    



Nasza opowieść rozpoczyna się pewnego pochmurnego wieczora, w cieniu rozłożystego głogu, rosnącego gdzieś nieopodal grodu księcia Kraka. Tamże po raz pierwszy spotkali się Wytędze. Pochodzili z różnych stron świata: dalekiej i mroźnej północy, ziem Rusów czy krainy Wiślan, a w oczach każdego z nich dało się wyczytać inną historię. Przy trzaskającym ogniu, przy świetle gwiazd, słowami starej przysięgi obiecali sobie dozgonne braterstwo oraz wzajemną lojalność. Z samego ranka, wyruszyli razem w dalszą drogę, by poszukiwać innych Wytędzów rozrzuconych po świecie. Od tej pory, pod zielonym sztandarem z Głogiem stajemy ramię w ramię do bitew po sławę i nieśmiertelność.

DruŻyna "Welet"


Zajmujemy się odtwórstwem historycznym datowanym na X wiek. Rekonstrukcją strojów cywilnych, uzbrojenia oraz sprzętów użytku codziennego. Służy to wszystko nam do wiernego prezentowania życia obozowego i żeglugi z obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Wykonujemy pokazy walki, rzemiosła, gier i zabaw historycznych, degustację jadła z epoki. Organizyjemy rejsy komercyjne podczas tematycznych imprez okolicznościowych oraz integracyjnych.

DruŻyna Wikingów Huginns Hird
      

Nazwa pochodzi od jednego z świętych ptaków Odyna - przywódcy panteonu bogów skandynawskich. Towarzyszyły mu zawsze dwa kruki. Były to Huginn - uosabiający myśl, oraz Muninn - pamięć.

DruŻyna Woje Peruna



DruŻyna Wojów Bolesławowych BIAŁOZÓR z Olsztyna



Odtwarzamy dzielnych wojów Bolesława Chrobrego w głównej mierze w obszarze militarnym, ale także kultury materialnej i duchowej ludzi tamtych czasów. Dzisiejsze tereny Warmii i Mazur we wczesnym średniowieczu były zamieszkiwane przede wszystkim przez plemiona Prusów, jednak żyli wśród nich również wikingowie skandynawscy, czy chąśnicy słowiańscy. Dlatego w naszej drużynie walczą ramię w ramię wojowie wszystkich tych kultur. Celem naszego działania jest odtwarzanie klimatu przełomu X \ XI wieku naszych ziem. Zafascynowani tamtymi czasami, staramy się wiernie pokazywać życie wojów Bolesławowych na wyprawach, jak i zwyczajne zajęcia w grodzie.


DruŻyna wojów Inog
        http://www.inog.pl/



Drużyna wojów słowiańskich INOG powstała w 2008 roku w Toruniu celem stworzenia drużyny całkowicie niekomercyjnej, gdzie zajmujemy się tylko faktycznym odtwarzaniem realiów tamtych czasów bez występów pod publikę. Dlaczego akurat ten okres? Rekonstrukcja historyczna okresu VIII-XI wieku zwana potocznie erą słowian i wikingów, jest okresem kształtowania sie państwowości polskiej i narodowej świadomości. Trudne początki chrześcijaństwa w Polsce i niepewna sytuacja międzynarodowa, liczne waśni sąsiedzkie sprawiają, że sa, w sobie ten okres jest wyjątkowy. Każdy z nas interesuje się historią Polski i Europy. To sprawiło, że w pewnym momencie zaczynaliśmy szukać coraz to nowszych sposobów na poznanie naszej historii. Cyfry i wydarzenia to jedno a wielokilometrowy marsz w uzbrojeniu, czy dobywanie grodu to jest coś o czym owszem można wyczytać, ale próbując tego na własnej skórze zaczyna się szanować ludzi żyjących tysiąc lat temu za upór i odwagę. By stanąć do bitwy gdzie spotyka się nieraz po 400 wojowników, trzeba trenować i być świadomym tego co się robi. Nasza drużyna jest ponadto próbą stworzenia alternatywy dla komputera, komórki i całego obecnego zgiełku technologicznego. 

DruŻyna Wojów Kolovrat
        http://www.kolovrat.pl/



Jesteśmy grupą osób, dla których nasze korzenie i przeszłość są wciąż żywe. Zajmujemy się wiernym odtwarzaniem życia ludów, które zamieszkiwały tereny dawnej Indoeuropy – naszej pramatki. To właśnie one przyczyniły się do ukształtowania naszej dzisiejszej kultury i obyczajów. Pragniemy podtrzymać przy życiu ducha tamtych czasów. Wierzymy, ze odrzucając dziedzictwo naszych ojców, odrzucamy cześć samych siebie. Dlatego dbamy o to by kultywować tradycje i pamięć o dniach zabranych nam przez czas. Ważne są dla nas takie wartości jak przywiązanie do ojczyzny, honor i braterstwo.


DruŻyna Wojów Najemnych Blotunga



Szerzymy kulturę wczesnośredniowieczną poprzez uczestnictwo w zlotach, organizację imprez historycznych, odtwarzanie życia oraz wierzeń i obrządków dawnych ludów słowiańskich i skandynawskich. Stwarzamy możliwości do nawiązania nowych kontaktów, rozpowszechniamy kulturę fizyczną i sport (walka mieczem, toporem, włócznią, łucznictwo, jazda konna), rozwijamy talenty artystyczne i rzemiosło dawne (hafty i szycie historyczne, garncarstwo, obróbka drewna i skóry), prowadzimy działalność na rzecz nauki, edukacji i wychowania.

DruŻyna Wojów Piastowskich Jantar



Drużynę Wojów Piastowskich Jantar, jak każdą chyba grupę społeczną charakteryzuje swoisty łącznik skupiający jej członków wokół jednego, przewodniego celu. Cel ten, a więc działalność na rzecz popularyzowania spuścizny kulturowej naszych słowiańskich i indoeuropejskich przodków wyłonił się na podstawie zamiłowania do tego tego co na przestrzeni wieków stało się naszą wspólną własnością określającą i wyróżniającą nas spośród innych równie wartościowych kultur

DruŻyna Wojów Pomorskich "JastrzĄb"


Zasady rekrutacji: Ukończone przynajmniej 16 wiosen, w przypadku nie ukończenia 18 wiosen pisemna zgoda opiekunów
Celem rekrutacji nie jest ustalanie czy ktoś ma super predyspozycje fizyczne do tego lecz ukazanie zapału owego rekruta... jeśli takowy zapał okaże się słomiany, rekrut nie zostanie przyjęty w szeregi JASTRZĘBI . Okres rekrutacji trwa przeważnie od 1 do 2 sezonów zależnie od zapału, na imprezy i pokazy, na które rekrut zostanie dopuszczony rekrut musi się stawiać obowiązkowo lub mieć porządne usprawiedliwienie, które zostanie rozpatrzone przez resztę ekipy. 

DruŻyna Wojów STAIN
        http://hringr.org/



Jesteśmy grupą aktywnych młodych ludzi, którzy swoją pasję i zainteresowanie wczesnym średniowieczem realizują poprzez działalność w ruchu rekonstrukcji historycznej. Staramy się możliwie najrzetelniej odtwarzać dorobek kulturalny, zarówno materialny, jak i duchowy, Słowian i Wikingów przełomu X i XI w., prezentować historię w sposób 'żywy', wiernie rekonstruując wczesnośredniowieczne elementy strojów, przedmioty codziennego użytku, a także wczesnośredniowieczne obyczaje oraz wierzenia.
Jako Drużyna Wojów STAIN działamy od 2003 roku (w tym od 2006 jako pełnoprawne stowarzyszenie). Przynależność do tzw. Sojuszu Plemion Południa, skupiającego drużyny wojów z Polski południowej, zapewnia nam obecność na największych i najważniejszych festiwalach oraz imprezach na terenie całej Polski, a także za granicą. Każdego roku bierzemy udział w imprezachmw Krakowie, Ogrodzieńcu, Wrocławiu, Chudowie oraz w jedynym z największych w Europie Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.


DruŻyna Wojów WiŚlaŃskich KRAK



Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK zajmuje się zgłębianiem i popularyzowaniem historii i kultury wczesnego średniowiecza. Interesuje nas rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej kultury materialnej, od życia codziennego, poprzez rzemiosło, po sztukę wojenną. Bierzemy udział w największych festiwalach wczesnośredniowiecznych w Polsce.Oferujemy również organizację pokazów historycznych dla miast i gmin oraz instytucji, firm i osób prywatnych.

GolĘszycka DruŻyna DĄb


Dęby to Drużyna Rekonstrukcji Wczesnośredniowiecznej z Katowic i okolic skupiona przede wszystkim na okresie IX - XI wieku. Odtwarzamy głównie słowiańskie plemię Golęszyczan zamieszkujące tereny Bramy Morawskiej, niemniej nie zamykamy się na inne kultury takie jak normanowie, madziarzy, frankowie i inne, mogące przenikać się z kulturą słowian. Na wyjazdach zajmujemy się rzeczami związanymi z możliwie najwierniejszym odtwarzaniem różnych aspektów życia ludzi współczesnych interesującemu nas okresowi - od spraw codziennych jak gotowanie, wytwórstwo, przez wyprawy terenowe kończąc na rzemiośle wojennym. Oczywiście, bawimy się przy tym znakomicie :) Jeśli interesuje Cię walka - chcesz być Ragnarem :) możesz uczestniczyć w treningach gdzie nauczysz się podstaw użycia miecza, tarczy i innych narzędzi zadawania śmierci w bitwie i pojedynku używanych we wczesnym średniowieczu. Trenujemy regularnie, zarówno we własnym gronie jak i z zaprzyjaźnionymi ekipami.

GRH "Hringr"
        http://hringr.org/



GRH "Hringr" została powołana do życia w lipcu 2013, po rozpadzie innego łódzkiego bractwa rekonstruującego wikingów. Choć staż grupy jest krótki, to jednak w jej skład wchodzą w większości osoby z dużym doświadczeniem, zajmujące się rekonstrukcją historyczną od wielu lat.
Znaczenie nazwy obrazuje relacje w grupie - Hringr - to pierścień, krąg - i takim właśnie kręgiem jesteśmy; kręgiem przyjaciół zjednoczonych wspólną pasją i ideą - coraz lepszego, pełniejszego i wierniejszego odtwarzania rzemiosła, życia i walki wieków średnich. 
Zajmujemy się szyciem, tkaniem, rogownictwem, kaletnictwem, wytwarzaniem tarcz i elementów broni; w większości na własne potrzeby, ale czasem z nadwyżek udaje się zmajstrować kram. Są wśród nas wojowie i łucznicy. Uczestniczymy w ogólnopolskich i lokalnych imprezach historycznych, część z nas ma również doświadczenie w organizacji pokazów dla szkół i innych instytucji.
Staramy się być wszechstronni i wierni źródłom historycznym. Jesteśmy otwarci na wiedzę, nowe umiejętności i znajomości.


GRH "Dziady Borowe"
        

Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Dziady Borowe" zajmuje się odtwarzaniem kultury Słowian Zachodnich z okresu 1 połowy XIw. 
Wszystkich, którzy chcą się do nas przyłączyć zapraszamy do kontaktu przez adres mailowy: grh.dziady.borowe@gmail.com


Grupa "WIDAR"



Grupa WIDAR jest grupą przyjaciół zajmujących się odtwarzaniem okresu wczesnego średniowiecza – kultury materialnej, rzemiosł, walk oraz innych aspektów tych czasów. Połączyło nas wspólne zamiłowanie do historii, a szczególnie do “wieków średnich”. W odtwórstwie naszym nie ograniczamy się do konkretnego obszaru, a jedynie do ram czasowych obejmujących okres od połowy IX do połowy XI wieku. W ruchu rekonstruktorskim wspólnie działamy od 2007 roku, pracując wcześniej pod inną stanicą.

KrĄg Słowian NadwiŚlaŃskich
        http://ksn.fora24.pl//



Bractwo nasze powstało 21 października 2007 roku dzięki zaangażowaniu grupki przyjaciół i znajomych. Łącząca Nas nić sympatii zaowocowała stworzeniem grupy o nazwie KRĄG SŁOWIAN NADWIŚLAŃSKICH. Ważnym dla nas wyróżnieniem, jest słowo "Krąg". Krąg - wszyscy razem, podobne zainteresowania, jak i wspólna odkrywanie naszej małej części Świata. Zajmujemy się rekonstrukcją Słowian na ziemiach Wiślan, w okresie X-XI wieku, starając się odtworzyć zarówno życie codzienne zwykłych ludzi z danego okresu, obrzędy kultowe jak i rzemiosło. Pomysłodawcą założenia grupy jest Magdalena Klimkowska, która aktualnie przewodzi grupie. Wybór okresu odtwórstwa jak i nazwa Kręgu została zaproponowana przez Grzegorza Stawiarskiego, "Komorniczego" Kręgu.
Osoby chętne do współpracy - zapraszamy serdeczie! :) 

Kruki Południa
Link: https://www.facebook.com/krukipoludnia/
      

Drużyna wczesno średniowieczna Kruki Południa. 
Treningi w każdy poniedziałek od godz. 16 w liceum im. Kopernika w. Będzinie


LeŚny WiteŹ - Rekonstrukcja ,
        http://lesnywitez.pl/



Witaj na stronie łódzkiej drużyny wczesnośredniowiecznej "Leśny Witeź". Jako grupa pasjonatów historii, mieszkających w Łodzi powołaliśmy w lutym 2012 Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź”.
Naszym głównym polem zainteresowań są początki i prapoczątki Słowiańszczyzny, a w szczególności Państwa Polskiego. Dlatego odtwarzamy Słowian - od czasów pierwszych wzmianek w biznatyjskich kronikach o Antach i Sklawenach po czasy pierwszych Piastów. Na rozwój historii i kultury danego ludu niebagatelny wpływ mają ludy ościenne, w swoich szeregach mamy osoby odtwarzające Finów, Bałtów, Prusów. Chętnie przyjmiemy osoby chcące odtwarzać kulturę materialną Madziarów lub Awarów.
W naszych szeregach znajdują się głównie rzemieślnicy. Tak jak nikt pokazujemy kompleksowo rzemiosło związane z powstaniem stroju (przędzenie, naturalnie barwienie, tkanie na bardu, tabliczkach, krośnie pionowym, ścieg igłowy czyli naalbinding, haft,szycie strojów historycznych). Ponadto zajmujemy się snycerką, zielarstwem oraz kuchnią średniowieczna. Posiadamy też sekcję łuczniczą oraz sekcję gier wczesnośredniowiecznych takich jak Kubb.
Naszym celem jest rozwijać się, uczyć w swym fachu i przekazywać wiedzę dalej poprzez pokazy i warsztaty.
Współpracujemy z Fundacją Instytut Działań Twórczych dzięki czemu realizujemy lub współpracujemy przy realizacji projektów ze środków krajowych jak i unijnych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą grupą oraz informacjami o naszych działaniach.

Mazowiecka DruŻyna Wojów Weles



Jesteśmy drużyną z okolic Warszawy (naszych Drużynników spotkasz od prawobrzeżnej części Warszawy, aż po Skierniewice), zajmującą się odtwórstwem historycznym. Wspólnie zdobywamy i zgłębiamy wiedzę o życiu i kulturze Słowian oraz Skandynawów (Wikingów oraz Waregów), żyjących w okresie wczesnego średniowiecza (IX-XI wiek). Do naszych standardowych zajęć zalicza się walka (cotygodniowe treningi Brwinów/Podkowa Leśna) oraz wszelkie rzemiosła Słowian i Skandynawów (Wikingów oraz Waregów), od szycia, poprzez robienie zbroi, po przyrządzanie średniowiecznego jadła i napitków. Dla niektórych z nas jest po prostu sposób na spędzenie czasu, dla innych hobby, lecz dla większości, jest to pasja i nieodłączna część życia.

Nordelag
        http://nordelag.org/



Jesteśmy grupą odtwarzającą barwne życie ludów zamieszkujących obszar brzegów Morza Bałtyckiego w okresie X i pierwszej połowy XI wieku.
Większość należących do Nordelagu ludzi mieszka w Trójmieście i okolicach. Część naszych członków aktualnie przebywa w Toruniu, Warszawie, Sztokholmie, Northampton oraz w Kopenhadze. Regularne treningi walki odbywają się latem w Sopocie, zaś zimą trenujemy na sali gimnastycznej w Gdańsku
Naszym głównym celem jest jak najwierniejsza rekonstrukcja życia Słowian i ludów skandynawskich oraz ich sąsiadów, połączona z dobrą zabawą. Odtwarzamy walki przy użyciu wczesnośredniowiecznej broni, dawne rzemiosło , a także niektóre aspekty życia kulturalnego oraz duchowego.

Nasza drużyna zrzeszona jest w międzynarodowej organizacji ARMY OF JOMSBORG, czyli JOMSBORGELAG. Jest to jedna z największych tego typu organizacji na świecie.


Panser Galter Drott - Wrocławska DruŻyna Rekonstrukcji Historycznej

      


     
Panser Galter Drott - Wrocławska Drużyna Rekonstrukcji Historycznej jest organizacją zrzeszającą pasjonatów kultury skandynawskiej epoki ekspansji wikingów. Nasza działalność polega na wykorzystywaniu dostępnych źródeł archeologicznych i historycznych (sagi, kroniki, kamienie runiczne, publikacje) dotyczących uzbrojenia, ubioru etc.
Naszym celem jest jak najwierniejsze odtworzenie tamtej epoki. To nasz sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu i zabawę, w towarzystwie ciekawych ludzi, a także przekazywanie wiedzy o tamtych czasach innym.
Odtwarzamy wikingów, czyli wojowników, rzemieślników i kupców z okresu od 700 do 1100 roku naszej ery. Nasze ubrania, miecze, włócznie, topory, rzemiosło, biżuteria są replikami wyrobów wykonywanych w tym okresie.
Robimy wszystko, aby poziom autentyczności naszego działania był jak najwyższy, w tym celu współpracujemy z drużynami z całej Polski.
W naszej organizacji zgodnie współdziałają ludzie o różnym wykształceniu, wieku i pozycji społecznej. Wspólnie bawimy się na festiwalach i zlotach wszędzie tam, gdzie można spotkać wikingów, czyli na terenie całej Polski i Europy


Ród DĘbowego LiŚcia


Jesteśmy grupą pasjonatów z zamiłowaniem odtwarzających życie naszych przodków sprzed 1000 lat, parając się rzemiosłem dnia codziennego i warsztatem wojennym. 
Zwiemy się Ród Dębowego Liścia, gdyż rodzinę swoistą stanowimy moc czerpiąc od drzewa Dębu. 
Nasze niecodzienne hobby pozwala nam się rozwijać i zjednywać przyjaciół wielu. Jesteśmy bywalcami wielu imprez i eventów, bo zabawę miłujemy ponad życie, a niepospolitość naszych działań powoduje zaproszeń wiele. 

ŚlĘŻanie



Jesteśmy grupą rekonstrukcyjną działającą na terenie Dolnego Śląska od 1997 r. Zajmujemy się odtwarzaniem kultury materialnej i duchowej Słowian osiadłych w okolicach Ślęży. Wśród nas dowiesz się, jak sprawnie władać mieczem, poznasz tajniki dawnego śpiewu, tańca i szeroko pojętego rzemiosła.
W naszych szeregach chętnie powitani zostaną zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy ukończyli 18 lat i mają ochotę poznać lub rozwinąć swoją fascynację kulturą średniowiecza. Warunkami przyjęcia są – zdecydowanie i zdrowa doza determinacji.
Spotkasz nas we Wrocławiu, Świdnicy, Legnicy, Lubinie i Jeleniej Górze.
Dołącz do nas i stań się częścią legendy!

SłowiaŃska DruŻyna SwaroŻycy



Drużyna Swarożycy istnieje by wiernie odzwierciedlać wczesne średniowieczne na terenach Polski. Pokazujemy życie w czasach przed chrystianizacją. Odtwarzamy sposób życia naszych przodków z przełomu IX-X wieku. Organizujemy wypady w plener (góry, lasy) z uwzględniem realiów tamtego okresu.

Stowarzyszenie „Trzaskawica”



Jesteśmy grupą zajmującą się hobbystycznie rekonstrukcją historyczna okresu wczesnego średniowiecza.
Znaczy to jednocześnie bardzo dużo i bardzo mało. Wszystkie nasze stroje, sprzęt oraz zachowania są próba naśladowania ludzi żyjących na terenie Europy w IX-XI wieku. Dlatego staramy się być na bieżąco z wiedzą oraz odkryciami archeologów w interesujących nas aspektach. Bardzo dużo wiedzy z wczesnego średniowiecza zostało uzyskane z naszych prób i błędów w rekonstrukcji. Dlatego tak ważne są takie grupy jak nasza. „Nie znając swojej przeszłości nie wiesz, dokąd zmierzasz… „ – to było raczej długo i oficjalnie.
Po krótce? Interesuje nas okres wczesnego średniowiecza, dobra zabawa, przebywanie na łonie natury oraz podróżowanie po Polsce i Europie.
Trzaskawica jest dla nas jak rodzina możemy na sobie polegać nie tylko na polu bitwy, ale również w życiu codziennym. Jesteśmy dumni z naszych relacji między członkami drużyny. Nigdy nie wykorzystujemy hierarchicznej struktury naszej organizacji do celów prywatnych.
Jako drużyna doceniamy pracowitość, sumienność i doświadczenie, ale również nasz bagaż życiowy.
Jako kandydat wpierw byś zosta-ł/-ła przedstawiony całej drużynie pokazali byśmy Ci nasz sposób trenowania oraz spędzanie wspólnie wolnego czasu. Każdy ma wybór, co chciałby robić oraz w jakim zakresie- oczywiście, jeżeli pozwala na to historyczność. Na początek zawsze zachęcamy do obszycia się w podstawowy strój tzn. koszula oraz spodnie. Oczywiście można to kupić, lecz lepiej jest dla kandydata, ale również dla naszej małej społeczności żebyś wykonał to sam. Gdy już masz wiedze o naszej drużynie oraz strój podstawowy (biedaka/chłopa/ żebraka) możesz z nami jeździć na imprezy historyczne żeby poznać prawdziwą sól tej zabawy. Wtedy dopiero podejmujesz decyzje czy zabawa w Reko jest dla ciebie. Wybierasz historyczne imię i odbywają się postrzyżyny jak to było w tamtych czasach. 
Trzaskawica jest zbiorem wolnych ludzi z własnym rozumem oraz sercem nie jesteśmy żadnymi poganami, wręcz przeciwnie wielu w drużynie jest zagorzałych katolików. Pamiętajcie my tylko odtwarzamy historie tamtych czasów nie przyjmujemy ich, jako wzorzec lub standard życia do naśladowania. 

Symmachoi Grupa Historyczna



Drużyna Symmachoi może i jest mała ale również totalnie zajebista!

Odtwarzamy różne rejony z IX-XI wieku. 
Stacjonujemy we Warszawce

SVENTOWIE
      



SVENTOWIE jako drużyna wojów i rzemieślników słowiańskich powołana została do istnienia w 2003 roku. Drużyna miano swe wywodzi od przymiotnika SVENTO- co oznacza mocny, silny. Tacy właśnie byli dawni Słowianie; przez swych wrogów opisywani w legendach jako wojownicy mogący zmieniać się w wilki podczas bitew... Jednak po za niebywałą odwagą, cechowali się również niespotykaną zręcznością i sprytem - tak naturalnymi dla mieszkańców puszcz i lasów. Jako bractwo staramy się przybliżyć przedchrześcijańską kulturę naszych odległych przodków; zarówno tradycje sztuki wojennej jak i trudy dnia codziennego.

Tanngnjóstr Tanngrisnir



Grupa z Kutna.

TYR Hird
        http://www.ulfhird.com/


Jesteśmy grupą rekonstrukcji historycznej pochodzącą z Krakowa zajmującą się odtwarzaniem życia codziennego ludów Skandynawii od IX do XI wieku. 
Staramy się oddać ducha tamtych czasów,pokazać jak wyglądali oraz czym się zajmowali ludzie okresu wczesnego średniowiecza zamieszkujący tereny obecnej Danii, Szwecji czy Norwegii.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Naszym profilem oraz wstępowania w Nasze szeregi :)


Ulf Ragnarsson Hird
        http://www.ulfhird.com/

\

Wiemy, że jak zawsze w działaniach popularyzatorskich i związanych z odtwórstwem żywej historii, trafiamy na delikatny grunt, po którym należy poruszać się ostrożnie. W naszych próbach zajrzenia za zasłonę czasu chcielibyśmy uniknąć zarówno pułapki idealizowania tych czasów, jak mitu mrocznej i okrutnej epoki. W równym stopniu staramy się wystrzegać zbyt dużej dozy wyobraźni w interpretacji wydarzeń, co i suchego kopiowania martwych przedmiotów. Wiodącą metodą naszych poszukiwań życia przodków są wysiłki, aby zrozumieć ich sposób myślenia. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że możemy jedynie próbować zbliżyć się do tamtych ludzi, nimi samymi nigdy nie będziemy. 
Słuchajmy jednak uważnie echa naszych przodków, szukajmy odcisków ich rąk w dawnych dziełach a nauczymy się niejednego, co nam się przyda i w XXI wieku.

WiciĘdzy Jarowita



Wiciędzy Jarowita to drużyna złożona z wojów zarówno słowiańskich jak i wikińskich. Idea stworzenia drużyny powstała w 2005 r. ale urzeczywistniła się dopiero pod koniec roku 2006 w składzie liczącym 7 osób.
Jako drużyna nawiązujemy do kultury materialnej i duchowej Słowian i wikingów z okresu IX i X wieku. Zajmujemy się odtwarzaniem wojennego rzemiosła, rekonstrukcją broni, uzbrojenia oraz strojów i przedmiotów codziennego użytku, zgodnie z kulturami i okresem jaki odtwarzamy. 

Wnuki SwaroŻyca



Jesteśmy grupą odtwarzającą życie i kulturę ludów słowiańskich pomiędzy IX a XII wiekiem.
Zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów historii wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny!


Wojowie Puszczy Galindzkiej



Ekipa zajmująca się odtwarzaniem ludów Słowiańskich i Skandynawskich epoki wczesnego średniowiecza. Członkowie grupy zamieszkują Gdańsk, Wrocław oraz Augustów, skąd drużyna pierwotnie pochodzi. Nazwa Wojowie Puszczy Galindzkiej nawiązuje do historycznej krainy, mieszczącej się na terenach Podlasia. Nasza drużyna zajmuje się aspektem militarnym, oraz handlowo-rzemieślniczym epoki. 

Wojowie Siemomysła



Witajcie, jesteśmy wielkopolską drużyną Wojowie Siemomysła. Odtwarzamy Słowian i Wikingów z okresu wczesnego średniowiecza.

Vergild - DruŻyna Słowian i Wikingów



Nasza drużyna zajmuję się odtwarzaniem historii ludów zamieszkujących tereny IX-XI wiecznej Europy. Z założenia jesteśmy typową drużyną wikińską, trzon drużyny to wikingowie, przyjmujemy również jako najemników Słowian czy mieszkańców innych zakątków Europy i państw ościennych. Nasze odtwórstwo skupiamy na jak najwierniejszym ukazaniu życia codziennego ówczesnych ludów, przede wszystkim rzemieślników i wojów. Chcąc jak najbardziej zbliżyć się do tego, jak żyli tamci ludzie, przedmioty codziennego użytku wzorujemy na znaleziskach archeologicznych i źródłach ikonograficznych oraz pisanych.

Nazwa naszej drużyny pochodzi od słowa WERGILD, w zależności od wierzeń i miejsca jego stosowania wymienianego też jako WEREGILD, WERGELD oraz WEREGELD. W Skandynawii oznaczało ono krwawą zemstę, natomiast wg wczesnego prawa germańskiego i anglosasów - dosyć istotny mechanizm prawny dotyczący zapłaty dokonywanej przez zabójcę rodzinie zamordowanej osoby celem uniknięcia konsekwencji, a dokładniej odwetu i zemsty. 

VERTHANDI VILJA
            http://www.verthandi.pl/



Nasza drużyna oficjalnie zawiązała się w 2007 roku z inicjatywy naszego obecnego jarla Yossa Einarssona. W krótkim czasie ku naszemu zdziwieniu zaczęło pojawiać się coraz więcej osób zainteresowanych taką działalnością. Zajmujemy się odtwórstwem wczesnośredniowiecznej Europy północnej oraz wschodniej (kultur skandynawskich, wareskich, rusińskich oraz słowiańskich) z przełomu IX - X wieku. Zajmujemy się nie tylko odtwarzaniem walk z tamtego okresu ale także szeroko pojętej kultury począwszy od kompletnego ubioru poprzez rzemiosło, taniec, śpiew, kulinaria, życie obozowe, na wierzeniach i obrzędach kończywszy. Obecnie nasza drużyna zrzesza pod swoimi barwami wiele osób, z Łodzi i okolic, które starają się w jak najlepszy sposób wcielić w waregów, słowian czy rusinów i chętnych ciągle przybywa. 

Villsvin Hird - Drużyna Wikingów i Słowian



Villsvin Hird to stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej, zajmujące się wczesnym średniowieczem (IX - XI wiek), ze szczególną sympatią dla ludzi północy - Wikingów. Zajmujemy się w dużej mierze walką - nasi drużynnicy uczestniczą w bitwach, pokazach i turniejach. To główny, ale nie jedyny element naszej działalności - są wśród nas rzemieślnicy, którzy wytwory swojej pracy sprzedają na imprezach, w których uczestniczymy, zajmujemy się też tańcem i zabawami wikińskimi, łucznictwem. Współpracujemy też z firmą komercyjną w ramach obsługi imprez i wycieczek dla dzieci z edukacyjnymi pokazami rekonstruktorów. 
Villsvin jest częścią Sojuszu Ślężańskiego, wspólnie z sojusznikami trenujemy we Wrocławiu (Arsenał, każdy wtorek godz. 19:00). Wszystkich chętnych - zapraszamy do wejścia do świata średniowiecza :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz