piątek, 19 maja 2017

Wydarzenia weekendowe 19.05-21.05.2017

Zapowiada się kolejny owocny weekend. Ja wybieram się na rekonstrukcję Bitwy Wyrskiej i Najazd barbarzyńców w Ogrodzieńcu, a wy? Jest w czym wybierać : )


Oczywiście opisze obie imprezy jak i kilka innych na których miałem okazję być przez ostatnie dwa tygodnie :)

20.V.2017 Warszawa




W sobotę, 20 maja w godz. 12.00 – 19.00 w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK (tereny zieleni na przedłużeniu ul. rtm. W. Pileckiego; przedpole Lasu Kabackiego i góry Trzech Szczytów), odbędzie się piknik edukacyjny o charakterze militarno-historycznym „V Dzień Cichociemnych na Ursynowie”.
Już po raz piąty będziemy mieli zaszczyt i honor gościć Cichociemnych i ich rodziny na Ursynowie. Tego dnia wraz z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Jednostką Wojskową GROM oraz Fundacją Edukacji dla Bezpieczeństwa i
Fundacją Sprzymierzeni z GROM pragniemy uczcić pamięć Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej imprezą plenerową, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców Ursynowa i całej Warszawy.

Podczas tegorocznego pikniku zostaną zaprezentowane m.in. ciężkie pojazdy wojskowe, wyposażenie oraz uzbrojenie używane przez Cichociemnych i współczesne jednostki specjalne. Przewidywane są także gry terenowe odwołujące się do historii Cichociemnych, skoki spadochronowe przygotowane przez J.W. GROM i BOA KG Policji oraz rekonstrukcje historyczne i prezentacje współorganizatorów przedsięwzięcia. Na scenie wystąpią m.in. Orkiestra Wojskowa w Warszawie oraz Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.


19-21.V.2017 Kazimierz Dolny




19-21 maja 2017 roku już po raz VII na kazimierskim Rynku odbędzie się „Spotkanie z Historią” którego organizatorami są: Willys Club Polska - przy wsparciu Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym oraz Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
Myślą przewodnią spotkań jest nie tylko prezentacja pojazdów i mundurów ale też i historii PSZ. W latach ubiegłych pojawiła się m.in. postać Misia Wojtka który służył u andersowców. Wystawiane są plansze przedstawiające m.in. przebieg bitwy o Monte Cassino. Będąc na Rynku można uzyskać odpowiedzi na pytania związane zarówno z pojazdami jak i umundurowaniem.
Jak mówi Pan Piotr Lis-Kozłowski w tym roku wystawionych będzie ok 25 pojazdów m.in. GMC (wojskowa 3-osiowa ciężarówka) DODGE WC 51 i 52 (półciężarówki), słynne Willysy, GAZ 69, motory ( m.in. wojskowe z lat 30-tych), K-750. Będą też 2-3 stoiska handlowe z zabawkami dla dzieci, drobnym umundurowaniem itp. Prezentacja rozpocznie się na kazimierskim Rynku 19 maja w godzinach popołudniowych. W sobotę 20 maja o godz. 10:00 Pan Burmistrz Andrzej Pisula wraz z Panem Piotrem Lisem-Kozłowskim dokona oficjalnego otwarcia „VII Spotkania z Historią”. Ok godz. 13:00 grupa udaję się w teren z którego na Rynek wróci późnym popołudniem. W niedzielę odbędzie się krótka prezentacja pojazdów.


20.V.2017  Karolewo



Zapraszamy Państwa do wędrówki w odległe czasy średniowiecza, do spotkania z księciem Witenesem, z wielkim komturem Henrykiem von Plotzke oraz ich wojskami. Historia, którą opowiemy wydarzyła się naprawdę. Wielu z dziejopisarzy uwieczniło ją na kartach swoich kronik opisując rzeczy straszne. Niestety były to czasy miecza i pożogi, lamentu i smutku, trwogi i konania………. Nieopodal wsi Wopławki jest „Krwawa Góra”, ta góra i jej okolice były świadkiem krwawych wydarzeń w 1311 roku.
Na przedwiośniu, w czasie zapustów, pod Wopławkami doszło do bitwy, okrzykniętej największą bitwą XIV stulecia, stoczonej pomiędzy rycerzami Zakonu Najświętszej Mari Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, dowodzonymi przez wielkiego komtura Henryka von Plötzkau, a wojami litewskimi dowodzonymi przez księcia litewskiego Witenesa. Bitwa, która na parę stuleci została zapomniana przez ludzi i historię, ale dla tej ziemi była ważna. Dopiero w roku 1936, na pamiątkę tego wydarzenia, w 625 rocznicę bitwy, na „Krwawej Górze” ustawiony został kamień z wyrytym wizerunkiem skrzyżowanych mieczy, pod którymi widnieje data 1311. Kamień ten stoi tam do dziś przypominając niezwykłą bitwę i bohaterów średniowiecznych zmagań.
W roku 2011, w 700 rocznicę tego historycznego wydarzenia, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej przeprowadzona została pierwsza inscenizacja „wielkiej bitwy XIV stulecia”. Powodzenie przedsięwzięcia przerosło oczekiwania organizatorów, którzy po wielu trudach i przy życzliwym wsparciu wielu społeczników zdecydowali się na powtórzenie inscenizacji w kolejnych latach. Ta żywa lekcja historii wpisała się w kalendarz imprez plenerowych Warmii i Mazur.


19-21.V.2017 Sanok


W dniach 19-21 maja 2017 roku w Sanoku odbędzie się VIII edycja Nocy Kultury Galicyjskiej. Muzeum Historyczne w Sanoku jest współorganizatorem tego wydarzenia. W sobotę 20 maja br. o godz. 17:00 na zamkowym dziedzińcu odbędzie się spektakl "Piosenka jest dobra na wszystko" w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa (wstęp wolny) a od godz. 17:00 do 22:30 można będzie bezpłatnie zwiedzić zamkowe ekspozycje. Dodatkowo 19 maja br. w Sali Gobelinowej w zamkowych podziemiach odbędzie się 8 Przegląd Filmowy „Echa Katynia” zorganizowany przez IPN o/Rzeszów w wprowadzeniem Andrzeja Romaniaka ‒ historyka z Muzeum Historycznego w Sanoku. Zapraszamy! 

18-21.V.2017 Warszawa



Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzą wydawnictwa: BELLONA, BOSZ, Agencja Edytorska EZOP, Jeden Świat, Firma Księgarska Olesiejuk, Poligraf, Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictwo Salezjańskie, Sonia Draga, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, ZYSK i S-ka oraz Murator EXPO. 



20-21.V.2017 Wrocław


IX majówka żołnierska odbywa się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów dodatkowo 20 maja w godz. 18:00- 23:30 inscenizacje multimedialne i Dioramy. Dojazd specjalnym bezpłatnym autobusem M-2

MIEJSCE: Muzeum znajduje się obok stacji kolejowej WROCŁAW- OSOBOWICE, przy Obwodnicy Śródmiejskiej i drodze krajowej Wrocław - Oborniki Śl. Dojazd autobusem
MPK Nr 105 z pl. Kromera, kierunek Świniary oraz pociągiem do stacji " Wrocław -Osobowice".


20.V.2017 Zawieprzyce


Jubileuszowa X Historyczna Majówka w Zawieprzycach. Jak co roku na zawieprzyckim wzgórzu zamkowym nie zabraknie ciekawych pokazów i warsztatów historycznych oraz mnóstwa atrakcji dla całych rodzin.


20-21.V.2017 Ogrodzieniec




Podczas trwania Festiwalu zamek zamienia się w barwną osadę w której królują Wikingowie i Słowianie, a wojownicy z różnych zakątków Europy próbują stawać z nimi w szranki. Liczne warsztaty rzemieślnicze i kramy oferują publiczności wyroby z epoki: biżuterię, broń, ubrania oraz strawę ważoną według oryginalnych przepisów.
W programie min. walki pokazowe, turnieje, koncerty muzyczne, wielka bitwa wojów. Impreza organizowana jest w rocznicę 1000 lecia obrony Niemczy.

19-21.V.2017 Będzin



W weekend 19-21 maja, jak co roku, na będzińskim zamku odbędzie się Turniej Rycerski.
Czternasta już jego edycja będzie niezwykle barwnym historycznym widowiskiem zorganizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Uroczyste rozpoczęcie przewidziano na sobotni poranek, a zaraz potem rozpoczną się turniejowe konkurencje z udziałem bractw i rekonstruktorów z całej Polski. Rycerze będą walczyli w turniejach łuczniczych i bojowych, a emocjom związanym z walkami towarzyszyć będzie barwny pokaz konny oraz kulminacyjne oblężenie zamku wraz z bitwą.
Podczas turnieju będzie można także zobaczyć pokazy konne i taneczne oraz biegi dam i rycerzy. Widzowie będą mogli zwiedzić zamek, a na targowisku obejrzeć tradycyjne rzemiosło i zakupić wyjątkowe wyroby. Pełna atrakcji sobota zakończy się występem zepołu muzyki dawnej.
W niedzielę zaplanowano finały konkurencji bojowych, a na zakończenie rozdane zostaną nagrody dla zwycięzców


18-20.V.2017 Sokołów


Sokołowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na XVI edycję Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, które odbędą się w dniach 18-20 maja. Przed nami trzy dni święta muzyki, folku i folkloru.
Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Wschodniej i Środkowej organizowany jest w Sokołowie Podlaskim od 2002 roku. Impreza odbywa się w ramach Dni Sokołowa, zawsze pod koniec maja.
Celem festiwalu jest popularyzacja folkloru i tradycji wielokulturowych regionów Europy, w tym – w sposób szczególny – terenów nadbużańskich po obu stronach rzeki. W pierwszych edycjach spotkań uczestniczyli artyści z Polski, Białorusi i Ukrainy. W kolejnych latach dołączyły zespoły z Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Łotwy i Bułgarii.


21.V.2017 Wrocław


Rocznica uruchomienia pierwszej na Dolnym Śląsku, a jednej z pierwszych europejskich  linii kolejowych, to wydarzenie ważne nie tylko dla historii kolejnictwa. To przede wszystkim początek nowej ery w rozwoju Śląska i jego stolicy – Wrocławia. Połączenie koleją głównych miast z innymi regionami, rozpoczęło szybki rozwój gospodarczy i społeczny. Łącząc twórców z rynkami zbytu, umożliwiły rozwój przemysłu na niespotykaną dotąd skalę. Rozpędzająca się gospodarka tworzyła miejsca pracy, spowodowała gwałtowny rozwój śląskich miast – w tym przede wszystkim Wrocławia. Do końca XIX wieku wielkość i ludność miasta wzrosła wielokrotnie.


19.V.2017 Zamość



Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Lublinie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu zapraszają, w ramach Przystanku Historia IPN, uczniów szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami na warsztaty zatytułowane Akcja AB na Zamojszczyźnie (lekcja historii w terenie – Rotunda Zamojska).
Zajęcia rozpoczną się 19 maja 2017 r. o godzinie 11:00 w Muzeum Broni i Fortyfikacji Arsenał w Zamościu i potrwają do godz. 13.30.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Jaczyńska (OBEN IPN w Lublinie).

20.V.2017 Wyry


W sobotę 20 maja 2017 r. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” będzie tradycyjnie zorganizowana w Gostyni, na historycznych polach w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., natomiast imprezy towarzyszące - w trakcie „Pikniku Fortecznego” - w okolicach schronu bojowego „Sowiniec”.
Oficjalne rozpoczęcie imprezy masowej odbędzie się o godz. 14.00 występem Orkiestry Dętej z Elektrowni Łaziska, przemówieniem Wójt Gminy Wyry Barbary Prasoł oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. Następnie o godz. 15.00 przy udziale około 200 młodych rekonstruktorów z całej Polski, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej oraz efektów pirotechnicznych rozegra się inscenizacja historyczna upamiętniająca walkę z najeźdźcą hitlerowskim toczącą się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń na Śląsku.

20-21.V.2017 Zagórze Śląskie


Po raz kolejny miło nam zaprosić wszystkich zainteresowanych (oraz tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że są zainteresowani) na Jarmark Średniowieczny odbywający się na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Po raz kolejny przekraczając bramę naszej siedziby przenieść się będzie można do czasów walk, dworskich tańców, rubasznych zabaw, inkwizycji, ulicznych teatrów, jadła przygotowywanego na ogniu... a przede wszystkim dobrze się bawić =)

21.V.2017 Dziekanowice


Okazja do zapoznania się z tradycjami wojskowymi Wielkopolski. W wyjątkowej przestrzeni skansenu odbędzie się szkolenie według reguł Wojska Polskiego z 1919 r. Wielkopolski Park Etnograficzny 21.05 g. 10.00-18.00 


20.V.2017 Sulechów

Jak co roku Lubuskie Centrum Łucznictwa Tradycyjnego wraz z Miastem Sulechowem - zapraszamy na Sulechowski Turniej Łuczniczy, który odbędzie się 20 maja 2017 w Sulechowie przy Zborze Kalwińskim od 12 do 18 - w programie strzelanie tarczowe w różnych odległościach, strzelanie bojowe, myśliwskie oraz cele ruchome. Dla uczestników Turnieju biesiada po zakończeniu Turnieju, oraz dla zwycięzców nagrody - sypniemy groszem, jak co roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz