czwartek, 25 maja 2017

Wydarzenia weekendowe 26.05-28.05.2017

27.V.2017 Lipków


Serdecznie zapraszamy na inscenizację pojedynku Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim na Polanie w Lipkowie (Gmina Stare Babice). 
Wydarzenie wzbogacone zostanie o pokaz husarii oraz polskich, szwedzkich i kozackich obozów. 
Dla wszystkich fanów potyczek przewidzieliśmy specjalny pokaz "na 30 szabli" !! :) 
Dla kreatywnych przewidzieliśmy warsztaty garncarstwa, kaligrafii oraz tkactwa ;)



27-28.V.2017 Krzeszowice


Już po raz dziewiąty hrabina Zofia Potocka zaprasza do Krzeszowic na swoje imieniny.

Co roku dziesiątki statystów wcielają się w historyczne postaci z otoczenia hrabiny, właścicielki krzeszowickich dóbr i jak co roku przygotowaliśmy dla gości moc atrakcji, wplecionych w to plenerowe widowisko, które budzi wielkie zainteresowanie, tak wśród mieszkańców naszej gminy, jak i turystów.

Spośród innych atrakcji i wydarzeń warto wspomnieć możliwość przejażdżki dorożką, konkurs wiedzy o Krzeszowicach, organizowanym przez Urząd Gminy Krzeszowice, możliwość zwiedzania Kościoła Parafialnego p.w. św. Marcina, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej i Willi Domańskich w Nawojowej Górze czy wystawę „Jak Wam się podoba? Helena Modrzejewska – arystokratka sceny” w Galerii w Pałacu Vauxhall, a dla najmłodszych lunapark.

Jak co roku zachęcamy do przygotowania własnego stroju oraz wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą stylizację z epoki .
Przez cały weekend trwać będzie Jarmark Tradycji
i Rękodzieła, gdzie swoje prace i produkty będzie prezentować około 70 wystawców z całej Polski.
Gwiazdą tegorocznej Majówki jest Kabaret pod Wyrwigroszem oraz zespół Skaldowie.


27-28.V.2017 Warszawa


27–28 V 2017 sobota 12.00–18.00, niedziela 11.00–16.00
W programie inscenizacji historycznych tegorocznego GRENADIERA zaplanowano widowiskowe rekonstrukcje:
• Bitwa pod Iłżą – 1939
• Walki na Krymie – 1942
• Ostatni rok walk na froncie wschodnim – 1917
• Powstanie Warszawskie – walki na Żoliborzu – 1944
27–28 maja 2017
• sobota 12.00–18.00
• niedziela 11.00–16.00
WSTĘP WOLNY!!!


27-28.V.2017 Kołobrzeg


Zapraszamy na XII Hanzeatycki Targ Solny "Dotknij historii" 21-22 maja 2016 r. na skwer im kmdr Mieszkowskiego przy Latarni Morskiej w Kołobrzegu. Wydarzenie organizowane w ramach Dni Partnerskich - w 761. rocznicę nadania Kołobrzegowi praw miejskich (1255 r.).

Hanzeatycki Targ Solny to wydarzenie w formie otwartego i plenerowego festynu historycznego połączonego z pokazami dawnych rzemiosł, ginących zawodów, produktów regionalnych, biwakiem historycznym grup rekonstrukcji historycznych odtwarzających epokę średniowiecza. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich grup wiekowych, do mieszkańców Kołobrzegu oraz turystów. Jest to już dwunasta edycja Targu, którego partnerem głównym jest Miasto Kołobrzeg.

27-28.V.2017 Kraków



W tym roku po raz czternasty Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na swoje podwórko na kolejny Krakowski Piknik Archeologiczny.  Nasza cykliczna impreza odbywać się będzie w Krakowie w ogrodach muzealnych przy ul. Poselskiej 3. Dzięki nowej formule Pikniku miło nam będzie gościć Państwa zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Na pewno warto wybrać się z całą rodziną na spotkanie z przeszłością. Nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych w strojach z różnych epok, prezentujących scenki z pradziejów. Będzie można również podglądnąć pracę dawnych, zapomnianych rzemieślników. Do zabawy w szczególności zapraszamy najmłodszych. Dla nich przygotowaliśmy Akademię Młodego Archeologa. To wyjątkowa szkoła dla miłośników archeologii. Pod okiem nauczycieli - specjalistów dzieci zdobywać będą umiejętności potrzebne w wykonywaniu tego trudnego zawodu. Każdy uczeń Akademii otrzyma pamiątkowy dyplom. Najmłodsi będą mogli też wziąć udział w konkursach z nagrodami. Dwudniową zabawę wzbogaci nastrojowa muzyka.

26-27.V.2017 Chełmno


Turniej przewidziany dla 100 uczestników. Datowanie 1350-1450. Bez wielkiego ciśnienia ale prosimy o względną spójność w uzbrojeniu :) To samo tyczy się spójności strojów. Liczy się zabawa i wzajemna rywalizacja ale zachowajmy pewne ramy :) Nocleg w obozie we własnych namiotach.

Na turnieju odbędą się:
-turniej bojowy miecza i tarczy
-walki grupowe (wielkość składów ustalimy na miejscu w zależności od ilości chętnych).
-turniej łuczniczy
-bieg dam/rycerski
-inscenizacja bitwy (jak co roku treść jest owiana tajemnicą)
-zwiedzanie izby tortur :)

Uczestnikom zapewniamy:
-wyżywienie - piątek kiełbaski na ognisku lub grill (we własnym zakresie ), sobota(śniadanie, obiad, biesiada - tutaj będziemy prosili o małą składkę 10 zł/os.), niedziela (śniadanie)
-miejsce na obóz, drewno ,sanitariaty, wodę
-nagrody dla zwycięzców(w formie rzeczowej)

26-27.V.2017 Kożuchowo


22 lutego 1476 umiera najprawdopodobniej otruty książę Henryk XI Głogowski – pan na Zamku w Kożuchowie. Czy faktycznie go otruto … ciężko powiedzieć. Książę był bardzo schorowanym człowiekiem. Pochowano go w Kożuchowie, w kościele pw. Matki Boskiej Gromnicznej, w kaplicy Mansjonarzy. Po śmierci księcia Zamek przechodzi we władanie Marchii Brandenburskiej. Na ten fakt nie mógł zgodzić się książę dolnośląski Jan II Żagański. W 1476 roku z wojskami otoczył miasto i zamek … i tu zaczyna się nasza historia!

26-28.V.2017 Grudziądz



Witajcie
Po raz kolejny mam przyjemność poinformować o imprezie organizowanej przez Bractwo Rycerskie Komturii Grudziądzkiej. Już od kilku lat spotykamy się w maju aby na spokojnie wejść w sezon w doborowym towarzystwie i pięknej okolicy.
Termin imprezy przypada na 26-28 maja.
Pełna lista atrakcji jest w trakcie tworzenia i na pewno będzie w dużej mierze zależeć od chęci uczestników, aczkolwiek termin dobrze już znać i zaplanować sobie odpowiednio wcześniej urlop :).
Jak co roku lista uczestników jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

26-28.V.2017 Zamość

Program XV Szturmu Twierdzy Zamość:
piątek, 26 maja
godz. 19 – przemarsz wojsk ulicami Starego Miasta
godz. 20 – pokazy wojennej sztuki kozackiej na przedpolu twierdzy
godz. 20.45 – koncert (Rynek Wodny)
sobota, 27 maja
godz. 12 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych, oficjalne otwarcie Szturmu (Rynek Wielki)
godz. 12 – ogłoszenie zarządzeń dla oblężonej Twierdzy (Rynek Wielki)
godz. 13-15 – gry i zabawy plebejskie (obóz)
godz. 13-15 – kuchnia obozowa (przy Kazamacie Wschodniej Bastionu II)
godz. 16 – bitwa na przedpolu Twierdzy z udziałem jazdy (Planty)
godz. 21 – bitwa nocna z wojskami Chmielnickiego, spalenie mostu (Planty)
niedziela, 28 maja
godz.11 – przekazanie okupu Chmielnickiemu, wymiana zakładników (Rynek Wielki)
godz. 12 – uroczysty wjazd do miasta Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego wracających z elekcji Jana Kazimierza ( Rynek Wielki)

26-28.V.2017 Stara wieś


W związku z obchodami, przygotowaliśmy szereg przedsięwzięć prezentujących 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich i Wojsko Polskie.
    W uroczystościach weźmie udział wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, wojskowych oraz ludzi związanych z brygadą.
    Dla wszystkich chętnych bramy Sanktuarium będą otwarte.
    Główna część obchodów to uroczysty apel, który rozpocznie się o godzinie 12.00 na placu przyległym do Sanktuarium w Starej Wsi. Apel, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym, obejmował będzie między innymi nadanie tytułów „Honorowego Podhalańczyka”, wyróżnienia i podziękowania dla żołnierzy, a także defiladę wojskową.
    Bezpośrednio po apelu o godzinie 13.30 w Ogrodach Biblijnych Sanktuarium  rozpocznie się piknik żołnierski. W czasie pikniku będzie można posłuchać wojskowej muzyki, zapoznać się ze sprzętem jakim dysponują żołnierze oraz posilić się ciepłą grochówką. Wszystkie jednostki podhalańczyków - artylerzyści, pancerniacy, saperzy, jak i zmechanizowane zaprezentują swój sprzęt. Goście będą mogli zobaczyć uzbrojenie od najlżejszego, jak broń osobista oraz strzelców wyborowych, a skończywszy na czołgach i haubicach. O godz. 14.00 rozpoczną się występy wojskowych i regionalnych zespołów artystycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz