czwartek, 8 czerwca 2017

Wydarzenia weekendowe 09.06-11.06.2017

10-11.06.2017 Depułtycze królewskie


II Międzynarodowy Piknik Lotnicze Depułtycze 10-11 czerwca 2017 r.
I edycja odbyła się w czerwcu 2016 r.

W programie między innymi:

DH-82A Tiger Moth, Taylorcraft Auster, DHC-1 Chipmun, Jak-18, Supermarine Spitfire XVI  TS-11 Iskra i liczne pokazy lotnicze.




9-10.06.2017 Słupsk


Odbędą się na żywo pokazy i warsztaty ceramiki, rzeźbiarstwa, jak również krótkofalowców i aikido. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w XIX-wiecznych zabawach. Wystąpią takie zespoły muzyczne w tym m.in. Handszpaki ze swoimi utworami Etno-morskimi, inspirująca się kulturą słowiańską folkmetalowa Nyja oraz całość dopełni zespół PERCIVAL – jedna z największych gwiazd nurtu folk i metalfolk w kraju. Zespół grający muzykę inspirowaną kulturą słowiańską oraz nordycką. Zabiorą nas świat legend, wierzeń rodzimych oraz muzyki prosto ze świata gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 


10.06.2017 Ostróda


12:30 - Parada Św. Jerzego (Amfiteatr - nadbrzeże Jeziora Drwęckiego - Zamek)
13:00 - otwarcie turnieju
13:30 - turniej miecza długiego oraz miecza i tarczy
14:00 - turniej łuczniczy
16:00 - bieg dam
17:30 - pełnokontaktowe walki drużynowe
19:00 - inscenizacja bitwy



11.06.2017 Siedlce


MROWISKO jest imprezą kierowaną do miłośników klasycznej motoryzacji. Jest wspaniałym widowiskiem dla mieszkańców naszego miasta, ciekawą propozycją na spędzenie niedzieli w towarzystwie ciekawych ludzi, wśród klasycznych pojazdów, licznych atrakcji i przy dobrej muzyce, w klimacie retro.
Podczas zlotu odbywają się konkursy dla uczestników i osób odwiedzających. Można zmierzyć się w konkurencjach siłowych - jak przeciąganie pojazdu za pomocą liny, można porzucać do celu tłokiem lub sprawdzić się w precyzyjnym pokonywaniu slalomu zabytkowym rowerem.
Dla miłośników niepowtarzalnych smaków zapewnimy ciepłe posiłki z zabytkowej kuchni polowej, a dla spragnionych - wyjątkowy smak wody sodowej z sokiem z kultowego saturatora SW-2. 

10.06.2017 Srebrna Góra


Zapraszamy na XIII ŚWIĘTO TWIERDZY w Srebrnej Górze!
W sobotę (10 czerwca) z okazji 210 rocznicy obrony srebrnogórskiej fortyfikacji odbędzie się rekonstrukcja wielkiej historycznej BITWY z 1807 roku z udziałem ponad 120 żołnierzy!

Na forcie głównym DONJON przed bitwą odbędzie się FESTYN FORTECZNY! W programie warsztaty i pokazy kulinarne na gigantycznej patelni z finałowym poczęstunkiem dla wszystkich widzów, konkursy i zabawy dla publiczności, Wielki Turniej Żołnierski oraz Jarmark produktów regionalnych. A wszystko to w towarzystwie żołnierzy z różnych stron świata, którzy obozować będą na srebrnogórskiej Twierdzy aż do białego rana!

PROGRAM:
10:00 – 15:30 - zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra z przewodnikiem
12:00 – 20:00 - FESTIWAL FORTECZNY ( „Wiktuały Srebrnogórskiej Twierdzy” - warsztaty, pokazy kulinarne oraz wielkie gotowanie żołnierskiej strawy na gigantycznej patelni, jarmark produktów regionalnych, kącik zabaw dla Dzieci, konkursy dla uczestników)
13:00 – 15:00 - zwiedzanie obozu wojskowego, manewry i ćwiczenia regimentów
16:30 – 17:30 - REKONSTRUKCJA BITWY Z ROKU 1807
18:00 – 20:00 - Pokaz Kulinarny – finał (bezpłatny poczęstunek z gigantycznej patelni) oraz Turniej Żołnierski na wesoło

10.06.2017 Santok


Jedna z najważniejszych bitew młodego państwa Polan. 22 września 967 doszło do walnego starcia Mieszka I z saskim księciem Wichmanem wspieranym przez Wolinian. Bitwa ta była ostatnim epizodem walk polskiego księcia o panowanie nad obszarem na wschód od Odry. Jak co roku w czerwcu zapraszamy na „Dni Santoka” w ramach których to odbędzie się inscenizacja „Bitwy o Santok 967”. Dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty rzemiosł dawnych, prelekcje naukowe, koncerty muzyki dawnej i wiele innych. Tegoroczne wydarzenie jest jednocześnie kontynuacją budowy repliki średniowiecznego „Grodu w Santoku”. Serdecznie zapraszamy!

11.06.2017 Ogrodzieniec


Widowiskowe pokazy konne osadzone w realiach średniowiecza, XV w., godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)

9-11.06.2017 Lidzbark Warmiński


Zapraszamy na 210 rocznicę Bitwy pod Heilsbergiem, która odbędzie się w dniach 8-11 czerwca 2017 roku.
Główna rekonstrukcja odbędzie się 10 czerwca 2017 r – równo 210 lat od słynnej batalii.
Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, znana w historii jako Bitwa pod Heilsbergiem, była ważnym wydarzeniem wiosennej kampanii – odbyła się w dniu 10 czerwca 1807 roku, a je ostatnie akordy trwały do następnego dnia. Była ważnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806-1807).
Pod względem liczby walczących oraz ofiar po obu stronach, to była największa bitwa Napoleona na terytorium obecnej Polski. W tej walce brało udział około 140 000 żołnierzy.
Obecnie organizujemy rekonstrukcję na historycznym stanowisku wojsk rosyjsko-pruskich.
Teraz w tym miejscu zbudowano szaniec, ziemianki i budynki wojskowe. W tym miejscu jest również tworzony obóz i targ historyczny.

7-11.06.2017 Lublin


Zapraszamy na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Renesansu:
niecodzienne wydarzenie, podczas którego przeniesiemy się do epoki Złotego Wieku; spotkanie z tańcem, muzyką i teatrem.

W ramach festiwalu zapraszamy na warsztaty artystyczne i taneczne, wykłady, a także tematyczne spacery po Lublinie.

Główną atrakcją będą występy artystyczne znanych i cenionych w świecie zespołów muzyki i tańca dawnego, a także komedii dell'arte.

Wystąpi zespół Remdih z Czech. Reaktywuje swą działalność Odpust Zupełny z Lublina. Wystąpią także kameralne zespoły muzyki dawnej, m.in. ALTA Kapela Zamkowa, La Folia.
Tanecznie i teatralnie zachwyci Zespół Pawanilia z Warszawy; Akademia Tańca Dawnego z Warszawy; Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego; Serenissima Wratislavia; Ana Yepes - tancerka, choreograf, badacz tańca (Uniwersytety w Madrycie i Hadze); a także Zespół Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis" oraz organizatorzy wydarzenia.
Sztukę komedii dell' arte zaprezentuje jedyna w Polsce, profesjonalna Trupa Komedianty "Studio Dono" z Krakowa.

Festiwal będzie realizowany na Zamku Lubelskim, w krużgankach i wirydarzu klasztoru o.o. Dominikanów. 

9-11.06.2017 Nowa Dęba


W drugi weekend czerwca, północne Podkarpacie zamieni się w poligon muzyczno-militarny. Militariada funkcjonuje już 9 lat, z roku na rok jest coraz bardziej znana i ma ogólnopolski zasięg. W roku 2016 według informacji służb zabezpieczających imprezę odwiedziło ją kilkanaście tysięcy uczestników. Organizatorami są: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie oraz Prezes Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.
Nowa Dęba jest miastem wojska i militariów. Położony jest tu jeden z największych w Polsce poligonów wojskowych i działa Jednostka Wojskowa 2090. 80 lat temu, w 1937 r. w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała tutaj Wytwórnia Amunicji nr 3, dając początek dzisiejszemu miastu. Organizując pierwszą edycję Militariady chcieliśmy podkreślić militarny charakter Nowej Dęby. Także w tym roku część naszego miasta, jak w latach ubiegłych, zamieni się w pole bitwy, z wykorzystaniem czołgów grup rekonstrukcyjnych i innego sprzętu ciężkiego. – tłumaczy burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.
W ramach części muzycznej w sobotę publiczność będzie bawić się przy muzyce "Baciarów", a na niedzielę zaprosiliśmy wyczekiwanego przez naszą młodzież Dawida Kwiatkowskiego – informuje Krystian Rzemień, dyrektor SOK. – Chciałbym w tym roku położyć większy nacisk na prezentację naszych lokalnych uczestników życia kulturalnego, które przecież w Gminie Nowa Dęba jest bardzo różnorodne – dodaje. Dlatego w piątkowy wieczór rozpoczynający Militariadę, prócz części wojskowo-historycznej odbędą się prezentacje zespołów artystycznych SOK. Głównym punktem będzie jednak koncert Wojskowej Orkiestry Dętej. Odbędzie się on na placu mjr. Gryczmana, 9 czerwca o godz. 18:00. Połączony będzie z otwarciem wystawy z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Polska Walcząca”. Natomiast na sobotę i niedzielę zaplanowane zostały koncerty zespołów: DJ Wudu & Biały, SPMT, Dwa Dready, Lock Pikers, Red Camel, Rapadub Soundsystem, Dreamheart, The Bastard, TBG, Audioties, 0% Normy, The Trepp, Baciary, Dawid Kwiatkowski. Oprócz części artystycznej przygotowane będą dioramy militarne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, pokazy sprzętu wojskowego, sklepiki, wesołe miasteczko i punkt cateringowy. Mocnym punktem imprezy będzie także dynamiczna rekonstrukcja bitwy z okresu II wojny światowej.

Pancernym dodatkiem do eksponowanego sprzętu będzie jedyny w Polsce sprawny czołg rozpoznawczy TKS oraz lekki nosiciel ładunków wybuchowych Goliath, które będą jeździły po wyznaczonym terenie.

11.06.2017 Lasy Janowskie


9-11.06.2017 Owidz



Święto Stada jest jednym z najstarszych, zanotowanych z nazwy, świąt starosłowiańskich, które można odnaleźć w polskich kronikach. Już po raz drugi, po ponad pięciuset latach, powraca ono do kalendarium świąt rodzimych jako ogólnopolskie święto rodzimowiercze. To niezwykłe wydarzenie, i pełna bogactwa obrzędowego uroczystość, odbędzie się od 9 do 11 czerwca 2017 (pt–sb–nd) w grodzisku Owidz (woj. pomorskie) – dokładnie w dniach trzeciej pełni Księżyca po Równonocy Wiosennej.
Zapewne spora część z Was spotkała się z rytami obrzędowości słowiańskiego święta Stada, bowiem w procesie inkulturacji przeszło ono w powszechnie znane ludowe Zielone Świątki, tak charakterystyczne dla polskiego folkloru. Dlatego też pojawiają się nam w głowach umajone młodymi brzózkami i zielem obejścia, wiosenne korowody z parą królewską, ogniska sobótkowe, słupy maiki z charakterystycznym wieńcem, igrzyska, zawody, muzyka i biesiadowanie. Nieodzowna była w tym dniu pamięć o Przodkach i rodzimych Bóstwach biorących pod opiekę całe społeczności.


10.06.2017 Myślenice



Z okazji 675 rocznicy lokacji miasta Myślenice oraz 600 rocznicy pobytu Władysława Jagiełły w Myślenicach na płycie rynku zostanie zorganizowany:
TURNIEJ RYCERSKI o miecz MYŚLIMIRA 
Muzyka dawna w wykonaniu Andrzeja Horabika „Folklor na Każdą Imprezę”
Nauka tańców dawnych.
Zajęcia z kaligrafii średniowiecznej.
Nauka strzelania z łuku w ogrodzie Muzeum Niepodległości.
Pokazy walk rycerskich z prezentacją uzbrojenia.
Manewry piechoty miejskiej z pokazem artyleryjskim.
Zajęcia dla Małych Rycerzy i Małych Dwórek.
Szkolenie młodych adeptów piechoty miejskiej zakończone otrzymaniem stosownych dyplomów.
Gry i zabawy plebejskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz