piątek, 16 czerwca 2017

Wydarzenia weekendowe 16.06-18.06.2017

Przepraszam za opóźnienie!!!



16-18.VI.2017 Lubawa


Plan Turnieju (wpisowe dla uczestników turnieju 10 zł)
16.06.(piątek)
Przyjazd uczestników i rozbicie obozu.
Godz. 20.00 ognisko( dla uczetników turnieju)
1
7.06. (sobota)
Godz. 11.00rozpoczęcie jarmarku.
Godz. 11.00-13.00 turniej łuczniczy
Godz. 15.00 turniej rycerski 1x1
Godz. 16.00 bieg dam
Godz. 16.00 koncert grupy DIEXIE BROTHERHOOD
Godz. 17.00 turniej 3x3
Godz. 18.30-19.00 rozdanie nagród
Godz. 19.00-20.00 koncert Grupy Radyna
Godz. 20.00-21.00 inscenizacja
Godz. 21.30 pokaz tańca z ogniem
Godz.21.30 biesiada rycerska(dla uczestników turnieju)
18.06. (niedziela)
Godz.14.00 rozpoczęcie jarmarku
Godz. 14.00 zabawy rycerskie dla najmłodszych
Godz. 15.00 występy solistów studia wokalnego
Godz. 17.00 koncert muzyki rozrywkowej
ZAPRASZAMY!!!


17.VI.2017 Przemyśl




Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii do uczestnictwa w III Rajdzie Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl oraz organizowanej w ramach tego wydarzenia I Muzealnej Wyprawie Rowerowej 2017 roku. 
Rajd rozpocznie się dnia 17 czerwca 2017 roku o godzinie 10.00 w Żurawicy, na cmentarzu żołnierskim, na którym pochowano poległych w okresie walk o Twierdzę (49o50'21.336"N 22o45'32.652"E). 
W programie:
10.00 modlitwa ekumeniczna na cmentarzu;
10.30 zwiedzanie ruin fortu X "Orzechowce";
12.00 fort IX Glinne "Brunner" - piesze przejście do fortu VIII "Łętownia";
14.00 prelekcja doktora Tomasza Pomykacza "Géza Gyóni - węgierski poeta w Twierdzy Przemyśl";
15.00 projekcja filmu
na zakończenie: ognisko z biesiadą forteczną.

Dla cyklistów odbywać się będzie równolegle I Muzealna Wyprawa Rowerowa po fortach przemyskiej Twierdzy. 
Rozpoczniemy o godzinie 8.00 pod Muzeum (plac Berka Joselewicza 1).
Trasa przejazdu: Muzeum > fort I Salis Soglio > fort XIII San Rideau > fort XI Duńkowiczki > fort X Orzechowce > fort IX Brunner > fort VIII Łętownia.  

16-18.VI.2017 Białystok


Odgłosy wybuchów, świst kul, rżenie kawaleryjskich koni, warkot silników ciężkiego sprzętu wojskowego, kurz i setki rekonstruktorów w mundurach z różnych epok!
Jak w latach poprzednich zapraszamy miłośników militariów, ich rodziny i wszystkich, którzy chcą spędzić aktywnie wolny czas, przy okazji doświadczając żywej historii.
Wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w różnorodnych rekonstrukcjach historycznych, grach, wystawach, spotkaniach tematycznych, oraz pokazach grup rekonstrukcyjnych.
Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy i doświadczyć życia w obozowiskach wojskowych w czasie działań wojennych.
Najodważniejszych zapraszamy na przejażdżki pojazdami militarnymi: wojskowymi samochodami terenowymi, transporterami opancerzonymi oraz pojazdami gąsienicowymi.


18.VI.2017 Ratów



W nadchodzącą niedzielę, 18 czerwca br., w ramach trwających obchodów Dni Świętego Antoniego w Ratowie, odbędą się VII Ratowskie Spotkania Patriotyczne. 
Zapraszamy do zapoznania się programem:

godz.12.00 – msza św. w intencji Ojczyzny
godz. 13.00 – pokaz musztry kawaleryjskiej
godz.14.00 – koncert Białe Róże
godz. 15.00 – RATOWO 1920 plenerowe widowisko historyczne- potyczka kawaleryjska polsko-bolszewicka



17-18.VI.2017 Kalisz



Organizatorzy przygotowali zarówno statyczne wystawy sprzętu wojskowego, jak i emocjonujące pokazy Tank Crush (demolka samochodów osobowych przez pojazdy pancerne) i pokazy grupy Airsoft (ASG), a na zakończenie sobotniej imprezy - pokaz sztucznych ogni. - Celem pikniku jest dotarcie nie tylko do młodego odbiorcy, ale również pokazanie zwiedzającym - poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami - jak na przestrzeni lat zmieniała się technika wojskowa, ukazanie zarysu historycznego oręża Wojska Polskiego i przede wszystkim działalność edukacyjna z uściśleniem historii wojskowości, jak również stworzenie potencjalnemu odbiorcy poprzez ciekawą zabawę popularyzację zachowań obywatelskich – informują organizatorzy. - Propagowanie Wojska Polskiego ma na celu utrzymanie w społeczeństwie ducha patriotyzmu.
Piknik odbędzie się 17 i 18 czerwca przy ul. Zielonej w Kaliszu: w sobotę od 12.00 do 22.00, a w niedziele od 10.00 do 16.00. Wstęp wolny.  


17-18.VI.2017 Krępcewo


Czwarte wydarzenie historyczno-kulturalne pn. 'KREMZEWO - Brama Czasu 2017' to spotkanie ze średniowieczem oraz historią krępcewskiego zamku przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Podczas imprezy odbędzie się:
- czwarty 'Turniej rycerski o Tarczę Gryfitów i Miecz Pomorza Zachodniego'
- gry i zabawy plebejskie
- warsztaty średniowieczne dla dzieci
- warsztaty tańca średniowiecznego
- turniej rycerski dla dzieci
- pokazy rycerzy pieszych i konnych
- pokaz tańca z ogniem



16-18.VI.2017 Łabiszyn



"Drodzy uczestnicy i sympatycy Łabiszyńskich Spotkań z Historią. Już niebawem zaczniemy cały proces informacyjny związany z tegoroczną, VI odsłoną tego wydarzenia. 

To, co już teraz możemy zasygnalizować, to termin: 16-18.06.2017 (dla SRH/GRH całość zaczyna się dzień wcześniej). 
Nad przedsięwzięciem tym, intensywnie pracujemy już od października minionego roku, choć wstępne rozmowy zaczęły się jeszcze w lipcu. Odbywamy szereg spotkań, jeździmy w różne miejsca, dużo rozmawiamy i piszemy. 
Mamy nadzieję, że efektem tych wszystkich działań, będzie edycja, która w szeregu obszarach będzie stanowiła miłe zaskoczenie. Będą nowe punkty w programie, będą całkowicie nowe dioramy, do tego nowe stowarzyszenia i grupy rekonstrukcji historycznej. 
Nie zabraknie również gości specjalnych – z kraju i zagranicy. 
W obszarze sprzętowym, który zaowocuje niewidzianymi jeszcze w Łabiszynie pojazdami, szykuje się kilka absolutnych nowinek. 
Zaś w warstwie typowo edukacyjnej, planujemy kilka takich aktywności, które do zgłębiania historii polskiego oręża, zachęcą nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych widzów. Na tym oczywiście nie koniec, ale o szczegółach, włącznie z harmonogramem, napiszemy w okolicy 20 lutego. Wcześniej, bo już w przyszłym tygodniu, zaprosimy wszystkich śledzących profil Łabiszyńskich Spotkań z Historią na facebooku, do udziału w historycznym konkursie. Nagrody (o których więcej napiszemy na facebooku) już czekają .

O tematyce tegorocznych Łabiszyńskich Spotkań z Historią póki co nie piszemy. Całość, włącznie z wizualizacją, przybliżmy po 20 lutego."

18.VI.2017 Bielsko Biała



W 2017 roku mija 500 lat od wystąpienia augustiańskiego mnicha Marcina Lutra, które zapoczątkowało Reformację. Wielki ruch religijnej odnowy z jednej strony spowodował głębokie zmiany w samym Kościele, z drugiej przyczynił się do znaczących przemian społeczno-kulturalnych, a także gospodarczych w Europie. Również w Bielsku, Białej i okolicy Reformacja trafiła na podatny grunt i odegrała szczególną rolę w dziejach miasta. Z tego powodu, włączając się w obchody 500 lat Reformacji, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowało okolicznościową wystawę w oparciu o eksponaty ze zbiorów własnych, a także zabytki udostępnione przez archiwa, muzea, parafie ewangelicko-augsburskie oraz osoby prywatne. Przeprowadzone kwerendy pozwoliły wydobyć na światło dzienne wiele nieznanych eksponatów, a ich badania doprowadziły do wielu nowych ustaleń, wzbogacając historię miejscowego protestantyzmu. Wystawę zaaranżowano w trzech salach, w których zgromadzono blisko 250 eksponatów. Pierwsze pomieszczenie poświęcono reformacji w Bielsku i okolicy do 1628 roku oraz reformacji i kontrreformacji w Lipniku oraz Białej do 1708 roku. W sali drugiej największa część ekspozycji poświęcona jest historii parafii ewangelickich w Bielsku, Białej, Starym Bielsku i Jaworzu w latach 1781–1861, tj. od ukazania się patentu tolerancyjnego cesarza Józefa II do wydania patentu protestanckiego cesarza Franciszka Józefa I, ten ostatni dokument ostatecznie uczynił z ewangelików w Austrii równoprawnych obywateli. Ramy czasowe trzeciej sali ekspozycji to okres od 1861 roku po współczesność. Obok Bielska, Białej, Starego Bielska i Jaworza przedstawiono założoną w 1864 roku parafię w Międzyrzeczu, wspomniano także o parafiach w Czechowicach-Dziedzicach (do 1968 roku filiał Bielska) oraz Wieszczęta-Kowale (utworzona w 1992 roku, wcześniej w zborze jaworzańskim). Wystawie Pod znakiem róży nad Białą towarzyszy ekspozycja pod tytułem Reformacja w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowana przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. 12 barwnych plansz, ustawionych na patio, wprowadza do wystawy, przygotowanej przez bielskich muzealników.



15-18.VI.2017 Bielsko Biała



Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na drugą w tym sezonie edycję "Spotkań z Archeologią", która odbędzie się w dn. 15-18 czerwca w Oddziale Grodzisko Zmijowiska. Atrakcją dla gości będą rekonstrukcje historyczne odtwarzające realia życia we wczesnym średniowieczu.
Podczas "Spotkań z Archeologią" archeolodzy z Muzeum Nadwiślańskiego będą oczekiwać na gości w Oddziale Grodzisko Żmijowiska w godzinach 10:00-16:00 i chętnie oprowadzą po rekonstrukcjach grodziska i archeologicznym skansenie.
W tych dniach będzie on prezentował się wyjątkowo okazale, gdyż swoje namioty rozbiją tam przybywający z całej Polski na kolejny "Wilczy Trop" rekonstruktorzy odtwarzający kulturę materialną wczesnego średniowiecza. Będzie więc niepowtarzalna okazja podpatrzenia realiów życia słowiańskiego grodu i wioski.
Partnerem wydarzenia jest Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Wstęp wolny, zapraszamy!




18.VI.2017 Chęciny

W najbliższą niedzielę, 18 czerwca, odbędzie się doroczny dzień miasta pn. "Średniowieczne Chęciny". Na miejscowym Rynku Górnym przewidziano mnóstwo atrakcji: w tym pokaz inscenizacji historycznych. Równie interesująco zapowiadają się występy w ramach „Sceny dla Ciebie". Na najmłodszych czekać będzie wesołe miasteczko, a gwiazdą wieczoru będzie zespół „Long&Junior".
Wydarzenie zainauguruje w samo południe msza św. w Kościele Parafialnym w Chęcinach z udziałem rycerstwa, mieszkańców oraz zaproszonych gości. Następnie w ramach „Sceny dla Ciebie" na Rynku Górnym prezentować się będą lokalni artyści. Gratką dla przybyłych na tegoroczne święto miasta będzie możliwość obejrzenia prezentacji StrongMan. Wydarzenie ubarwią wokalne popisy oraz koncert zespołu „Maraquja Show". Tuż po nim, o godzinie 16.45 nastąpi uroczyste otwarcie „Dni Chęcin" i powitanie gości przez burmistrza Gminy i Miasta Chęciny, Roberta Jaworskiego.
Niedzielne popołudnie będzie pełne atrakcji. W ramach wydarzenia odbędą się pokazy rycerskie w wykonaniu Drużyny Rycerskiej Ziemi Chęcińskiej Chorągiew Ferro Aquilae oraz Bractwa Rycerskiego „Sarmata" z Sandomierza. Przybyli będą mieli okazję obejrzeć pojedynki na średniowieczną białą broń oraz wziąć udział w plebejskich zabawach.
Swój repertuar na średniowieczna nutę zaprezentuje zespół „Bohemian Bards". Ciekawie zapowiada się także występ zespołu „Tacy Sami". Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Long&Junior",  który o godzinie 21 zaśpiewa chęcińskiej publiczności swoje piosenki. 
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych i z myślą o nich przygotowali wesołe miasteczko oraz dmuchańce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz